ÚS odmítl návrh senátorů proti reformě, zabývá se tím poslaneckým

Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh skupiny senátorů na zrušení části reformního zákona o zdravotních službách, který začne platit od 1. dubna. Důvodem je to, že poslanci ČSSD už před tím napadli celý reformní zákon.

Ústavní soud se vždy zabývá dříve podaným návrhem proti téže normě. Senátoři dostanou možnost vyjádřit své názory jako vedlejší účastníci řízení. ČTK to zjistila z databáze rozhodnutí ÚS.

Senátorskou stížnost podepsalo 20 zákonodárců pod vedením Aleny Dernerové (Severočeši.cz). Napadli vznik Národního zdravotního informačního systému s daty o konkrétních pacientech, vysoké pokuty pro zdravotnická zařízení za delikty, které nejsou jasně vymezeny, a přeregistraci pro všechna zdravotnická zařízení.

Návrh iniciovala Česká lékařská komora (ČLK). Dernerová je členkou představenstva komory. Mezi signatáři byli kromě zástupců hnutí Severočeši.cz také členové ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.

Senátorům nejvíce vadí vznik Národního zdravotního informačního systému. Obávají se úniku informací o jednotlivých pacientech. Zákon prý nevymezuje, kdo má k datům přístup. „Nazvala bych to všechno velkým bratrem, je to velké oko, které se podívá, kam chce,“ shrnula postoj k registrům počátkem ledna Dernerová.

Poslanci opoziční ČSSD podali krátce před senátory návrh směřující proti celkem 14 zákonům zdravotní, sociální a důchodové reformy. Návrh dostal jako soudce zpravodaj na starost předseda ÚS Pavel Rychetský. Za jak dlouho soudci rozhodnou, nelze zatím předjímat.

Sociální demokraté tvrdí, že 14 reformních zákonů nebylo ve sněmovně schváleno ústavou předepsaným způsobem. Vládní koalice prosadila loni v listopadu ve sněmovně kvůli obstrukcím ČSSD sloučení debaty k předlohám, řečnická doba na jednoho poslance činila dvakrát deset minut. „Jsme přesvědčeni o tom, že při jejich přijetí docházelo k opakovaným omezováním práva jednotlivých poslanců, zejména opozičních, projednávat zákony ve svobodné parlamentní rozpravě,“ uvedl nedávno předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Už v prosinci ČSSD napadla u ÚS první část zdravotnické reformy. Výtky nejsilnější opoziční strany se v tomto případě týkaly rozdělení péče na standardní a nadstandardní a zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici o 40 korun na 100 korun za den.

Ohodnoťte tento článek!