Přejít na obsah

ÚS rozhodne o rodičích pokutovaných kvůli odmítnutí vakcíny

zpět
20.1.2016
Ústavní soud ČR v Brně
zvětšitÚstavní soud ČR v Brně
Autor: Millenium187/Wikimedia

Ústavní soud ČR v Brně | Autor: Millenium187/Wikimedia

 

Ústavní soud (ÚS) ve středu rozhodne o stížnosti rodičů pokutovaných za to, že nenechali dítě naočkovat povinnou hexavakcínou. Na základě podnětu téže rodiny se soudci loni zabývali celkovou právní úpravou očkování a ponechali ministerstvu pravomoc určovat povinné vakcíny.

Nyní by se měli vyjádřit ke konkrétnímu případu a k ústavnosti pokuty, která činila 4000 korun pro každého z rodičů. Zákonný strop je 10.000 korun. Výjimku z povinnosti mají děti s prokázanou imunitou nebo trvalou kontraindikací.

Pokutu v minulosti potvrdil Městský soud v Praze i Nejvyšší správní soud, který připustil, že povinné očkování může za jistých okolností vést k újmě. Zároveň ale uvedl, že negativní názor na očkování a obava z rizik nevyvazuje rodiče z povinnosti umožnit vakcinaci dětí. Očkování je totiž přínosem pro celou společnost. Rodiče v ústavní stížnosti tvrdí, že očkování odmítli kvůli svému svědomí i s ohledem na zájmy dítěte. Nejlepší je podle nich přirozená imunita, kterou by očkování mohlo narušit.

ÚS se očkováním zabýval vícekrát. Podle základního nálezu z roku 2011 lze rodičům sankci prominout jen v individuálních případech, například když očkování prokazatelně odporuje náboženskému přesvědčení rodiny. V takové situaci by měl stát od nátlaku na odpůrce očkování upustit. ÚS v minulosti také rozhodl, že očkování smí zůstat podmínkou pro přijetí dítěte to školky. Na druhé straně se vyslovil pro to, aby stát nesl odpovědnost za případné poškození zdraví následkem očkování.

Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé považují vakcíny za nebezpečné. Pro děti v Česku je nyní povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi. Podle hygieniků díky očkování nezemře ročně 500 dětí a dalších 150.000 neonemocní.


Komentovat článek: ÚS rozhodne o rodičích pokutovaných kvůli…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné