ÚS se zastal zubaře, který nevědomky dával práci falešné kolegyni

Ústavní soud (ÚS) v ojedinělé kauze vyhověl stížnosti zubaře, který – aniž to věděl – zaměstnával kolegyni s padělaným diplomem. Pojišťovna po něm později žádala, aby vrátil téměř 1,5 milionu korun, tedy peníze, které proplatila za úkony prováděné „falešnou zubařkou“.

Případem se musí znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, vyplývá z úterního nálezu dostupného na webu soudu.

Žena kvůli zápisu v České stomatologické komoře padělala vysokoškolský diplom, ve skutečnosti absolventkou Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v oboru stomatologie nebyla. Jako zubařka pracovala v Praze v letech 2004 až 2010. Podle verdiktu obvodního soudu její zaměstnavatel porušil smlouvu se zdravotní pojišťovnou, protože odborné výkony nevykonávala kvalifikovaná osoba.

Vyplacené peníze označila justice za bezdůvodné obohacení a nařídila jejich vrácení. ÚS ovšem poukázal na to, že pojišťovna platila na základě smlouvy, nikoliv zcela bez právního důvodu, nejde tedy o typické bezdůvodné obohacení. Obvodní soud by měl nároky pojišťovny řešit důkladněji, ve vztahu ke konkrétním položkám a úkonům.

„Obecné soudy by měly v dalším řízení posoudit, zda výkony poskytnuté E. P. jako ošetřující lékařkou je nutno ve všech případech považovat za vadné plnění ze strany stěžovatele. Z vadného plnění pak vyvodit následky dle smlouvy,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Tomáše Lichovníka.

Justice má podle nálezu také zvážit liberaci zaměstnavatele, tedy jeho zproštění odpovědnosti. ÚS doporučil dále uvažovat o spoluodpovědnosti zdravotní pojišťovny. „Ta měla zřejmě zcela stejnou možnost zjistit nedostatek vzdělání E. P. jako stěžovatel,“ rozhodl ÚS.

O případu „falešné zubařky“ Edity Porebské v roce 2010 informovala média. Upozornil na ni bývalý kolega, který měl pochybnost o jejím vzdělání. Česká stomatologická komora se obrátila na Univerzitu Karlovu a zjistila, že diplom – ačkoliv ověřený na matrice – je nejspíš padělek. Média tehdy informovala, že Porebská má vzdělání zdravotní sestry.

Ohodnoťte tento článek!