Usilují o status traumacentra

Ministerstvo zdravotnictví v součinnosti s Českou společností úrazové chirurgie (ČSÚCH) bude prověřovat celou síť traumacenter v České republice. Reaudit byl již oficiálně oznámen. Právu to sdělil člen výboru této společnosti a ředitel Úrazové nemocnice v Brně Miloš Janeček…

Pro dospělé jej má úrazovka, zájem má i Fakultní nemocnice Brno

V Brně má status traumacentra právě Úrazová nemocnice, jejíž bývalý a již zemřelý ředitel Petr Zelníček stál u zrodu české sítě traumacenter. Pro děti má traumacentrum Fakultní nemocnice Brno na svém Pracovišti dětské medicíny.

Audity proběhnou do konce června

„Dnes odpoledne výbor společnosti jedná v Brně, aby doladil kritéria pro hodnocení traumacenter. Kritéria jsme vytvářeli na popud ministerstva,“ řekl profesor Janeček. Zítra se v Brně koná konference Medicína katastrof, které se členové výboru ČSÚCH zúčastní.

Ministerstvo by podle vlastního sdělení chtělo reaudity provést nejpozději do konce letošního června. Posuzována budou všechna traumacentra i zdravotnická zařízení, která o tento status požádala.

„Právo přihlásit se má každé zařízení, které splňuje podmínky. Traumacentrum nejvyššího typu musí zajistit ošetřování polytraumatizovaných pacientů 24 hodin,“ pokračuje ředitel ÚN.

O povýšení na traumacentrum své Kliniky úrazové chirurgie požádala Fakultní nemocnice Brno (FNB) koncem loňského roku. „Poskytujeme zázemí všech odborností, ranění nemusí být odváženi jinam. Výhodou je i nedávno otevřený heliport fungující nepřetržitě,“ sdělila Právu mluvčí FNB Anna Nesvadbová.

Na tomto pracovišti chybí spinální jednotka, nicméně tamní vysoce erudovaný odborný tým ortopedů se dokáže o takto poraněné postarat.

První spinální jednotku v republice vybudovali již před 15 lety právě v ÚN. „Je to celý komplex s veškerým vybavením. Nejsou to jen operace páteře, ale veškeré následné úkony i s ochrnutým pacientem. Naši odborníci pomáhali potom budovat spinální jednotky v dalších nemocnicích,“ informuje Janeček.

Je prostor pro dvě centra

ÚN je traumacentrem pro Jihomoravský kraj i pro Kraj Vysočina. O status traumacentra nyní požádala i nemocnice v Jihlavě.

Ředitel brněnské úrazovky se domnívá, že v Brně je prostor pro dvě traumacentra. FNB i ÚN mohou obhospodařovat zhruba dvě oblasti.

Janeček odmítá snahy těch, kteří by rádi status traumacentra úrazovce odebrali. V této souvislosti je alergický, jak sám říká, na argument, že ÚN leží dál od dálnice.

„Je úplně jedno, jestliže helikoptéra letí s těžkým úrazem třeba z Jihlavska a nabere směr k nám nebo do FNB,“ říká a argumentuje evropským trendem – umisťovat velké špitály do center měst.

Důležité je, že také vedení FNB oficiálně nechce svojí žádostí nic měnit na traumacentru úrazovky. V této nemocnici snížili od roku 1999 mortalitu mnohočetně poraněných z 22 procent na 9,57 v loňském roce. Výsledky byly publikovány v prestižním britském odborném časopisu.

Podle tamních odborníků je úrazovka lepší než 14 vybraných tamních nemocnic. „Je to výsledek týmové spolupráce,“ říká Janeček.

Jan Trojan, Právo

Ohodnoťte tento článek!