Přejít na obsah

Ústav do dvou let vybuduje Výzkumné centrum buněčné terapie

zpět
26.10.2010
laboratoř, věda, výzkum
zvětšitlaboratoř, věda, výzkumZdroj: www.cityofhope.org

laboratoř, věda, výzkum | Zdroj: www.cityofhope.org

 

Vzniku nového Výzkumného centra buněčné terapie a tkáňových náhrad už nic nebrání. Ústav experimentální medicíny ho hodlá vybudovat do dvou let, informovala asistentka ředitelky ústavu a koordinátorka projektu Jana Voláková Křížová.

Projekt s rozpočtem 60 milionů korun byl vybrán v rámci Operačního programu Praha Konkurenceschopnost (OPPK), který je financovaný ze strukturálních fondů EU. Program OPPK je v současnosti jediný program fondů EU v ČR, ze kterého lze financovat investiční výzkumné projekty na území hlavního města Prahy.

Ústav experimentální medicíny, který řídí Eva Syková, projektem odpovídá na rostoucí potřebu zavést do klinické medicíny perspektivní moderní terapii využívající kmenové buňky, léky obsahující DNA či léčebné nanotechnologie.

Česká republika podle Sykové stále naráží na nedostatek kapacit pro bezpečný základní výzkum přípravků moderní terapie a inovativních analytických postupů. Výzkumné centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad bude vybaveno zabezpečenými laboratořemi s moderními přístroji a průběžně kontrolovanou kvalitou prostředí, umožňující výzkum moderních medicínských přípravků a řešení grantových projektů ČR i EU.

Vlastníkem i provozovatelem nově vybudovaného objektu v areálu výzkumných ústavů AV ČR v Praze 4-Krči bude Ústav experimentální medicíny. Projekt navazuje na předchozí aktivity ústavu v oboru moderních léčebných metod a na jeho výzkumné záměry.

Nový objekt bude přiléhat ke stávajícímu Inovačnímu biomedicínskému centru, ve kterém je již dva roky umístěn podnikatelský inkubátor pro spin-off firmy z oboru biomedicíny a vzdělávací centrum.

Firmy operující v inkubátoru tak mohou navázat na výsledky základního výzkumu centra buněčné terapie a tyto výsledky dále rozvíjet tak, aby bylo možné je aplikovat v klinické medicíně, uzavřela Voláková Křížová.


Komentovat článek: Ústav do dvou let vybuduje Výzkumné centrum…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Ústav do dvou let vybuduje Výzkumné centrum…

Komentáře

další 2 komentáře
brož Tak snad to nebude další Zahradníčkovina  | 26. 10. 2010 11:46

Souhlas,ovšem Syková již před 10 lety vyhrožovala,že transversální léze míšní,či choroby typu SM se budou během několika let úspěšně léčit kmenovými buňkami,dodnes nemá úspěchy ani na krysách.

Kubrt Tak snad to nebude další Zahradníčkovina  | 26. 10. 2010 11:25

Z kraje roku se objevil skandál, kdy Šnajdr (tedy stát) zprivatizoval tkáňové banky v Brně a Ostravě firmě jakéhosi Zahradníčka (mj. kamarád kmotra ODS Janouška), ve kterých seděl otec náměstkyně Hellerová, bývalá ministryně informatiky Bérová a další roztodivné figurky. Už tehdy se přes spleť různých firem snažili využít pověstí ústavu prof Sykové k darebáctví a rozkrádání dotací. Tak snad tentokrát to bude skutečně bez účasti takových parazitů z okolí Bc. Šnajdra.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné