Přejít na obsah

Ústav: Nápisy na lécích v Braillově písmu jsou často nečitelné

zpět
27.9.2010
léky
zvětšitlékyZdroj: www.aok-bv.de

léky | Zdroj: www.aok-bv.de

 

Nápisy na lécích v Braillově písmu jsou pro nevidomé často "nečitelné", varoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Informace na příbalových letácích ve slepeckém písmu prý bývají různě poškozené, a nevidomí je tak nemohou dobře rozlišit po hmatu.

Na problém upozornila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých, ústav proto vyzval výrobce, distributory a prodejce léků k nápravě.

„Příčina je často v nedostatečné 'ostrosti' písma,“ uvedla mluvčí SÚKL Veronika Petláková s tím, že znaky nejsou vyraženy dostatečně hluboko na to, aby je nevidomí mohli rozeznat. Vyzvali proto farmaceutické firmy, aby při výrobě léků věnovaly příbalovým letákům v Braillově písmu zvýšenou pozornost.

Opatrněji by prý s léky měli zacházet i lékárníci a dávat pozor, aby neznehodnocovali znaky Braillova písma například nálepkami s cenou léku. „V neposlední řadě SÚKL upozorňuje distributory léčivých přípravků na nutnost šetrné manipulace s léčivými přípravky, jelikož jednotlivé znaky Braillova písma jsou snáze mechanicky poškoditelné.“

Povinnost uvedení názvu léčivého přípravku Braillovým písmem na obalu všech léků stanovuje zákon o léčivech. V Česku přitom podle odhadů umí a využívá Braillovo slepecké písmo pouze asi osm až deset procent těžce zrakově postižených.


Autoři

ČTK

Související články

16.8. Léky do 60 Kč máme platit přímo Léky do 60 Kč máme platit přímo
0 příspěvků
10.12. Firmy se chtějí bránit proti snížení cen léků Firmy se chtějí bránit proti snížení cen léků
2 příspěvků

Komentovat článek: Ústav: Nápisy na lécích v Braillově písmu jsou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné