Ústavní soud bude ve středu rozhodovat o neziskových nemocnicích

Titulní obrázek

Ústavní soud se bude ve středu zabývat sporným zákonem o neziskových nemocnicích. Stížnost proti některým ustanovením novely podali senátoři ODS. Zákon podle nich zasahuje do základního práva krajů vlastnit a spravovat majetek. ČSSD naopak tvrdí, že občanská demokracie usiluje o privatizaci…

Brno –

Zákon o nemocnicích schválila Poslanecká sněmovna ještě před volbami, a to zejména hlasy ČSSD a KSČM. Podle platného znění by se nemocnice měly na neziskové organizace přeměnit k 28. listopadu. Vláda Mirka Topolánka (ODS) již schválila odklad až na leden 2008. Změnu však musí schválit parlament.

Pravicoví politici tvrdí, že zákon o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních ohrozí některé nemocnice a pacienty. Jejich oponenti říkají, že naopak zaručí dostupnou péči. Předpis počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Seznam zařízení, která se mají přeměnit na neziskové, je uveden v příloze zákona.

Senátorům se nelíbí zejména to, že seznam zahrnuje i nemocnice, které byly už dříve zákonem převedeny na obce a kraje. Ministerstvo zdravotnictví ale podle kritiků získá oprávnění rozhodovat o rozsahu a druzích poskytované péče. Obce a kraje ale nebudou mít možnost to ovlivnit. Zákon navíc nezajišťuje, aby stát nemocnicím hradil činnosti, které budou direktivně nařízeny z ministerstva, uvádí se v ústavní stížnosti. Zásahy do vlastnického práva se dotknou také nemocnic majících formu obchodní společnosti.

Předkladatelé požadují i zrušení ustanovení, které krajům ukládá povinnost zřídit v každém okrese nejméně jedno veřejné zdravotnické zařízení. Podle kritiků to porušuje ústavně zaručené právo na samosprávu. Má-li stát zájem vytvořit síť zdravotnických zařízení, pak k tomu musí použít jen ty prostředky, kterými sám disponuje, míní senátoři.

Kvůli sporné novele se na Ústavní soud rozhodl obrátit i Středočeský kraj, kde funguje pět velkých nemocnic jako akciová společnost. V červenci tak učinil i kraj Vysočina.

ČTK

Ústavní soud bude ve středu rozhodovat o neziskových nemocnicích
Ohodnoťte tento článek!