Ústavní soud možná brzy dostane dvě stížnosti na poplatky

Titulní obrázek

Stížnost na ně chystá Svaz pacientů a její podání zvažuje i senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). Prezident svazu Luboš Olejár a Gajdůšková to řekli na tiskové konferenci. Obě stížnosti by podle nich soud mohl obdržet v září…

Ústavní soud se možná znovu bude zabývat poplatky ve zdravotnictví.

Ústavní soud se poplatky, které platí lidé u lékaře, v nemocnici, za lék na receptu či za pohotovost od ledna, už zabýval. Posuzoval je jako součást vládní reformy financí. Placení zachoval. Rozhodnutí ale bylo těsné. Z 15 soudců se proti poplatkům vyslovilo sedm.

Svaz pacientů s poplatky nesouhlasí. Chystá proto stížnost, s níž se na soud obrátí vybraný člověk. „Domáhá se toho, že podle ústavy má nárok na bezplatnou péči, pokud platí zdravotní pojištění. Nevidí důvod, proč by měl být ještě nucen platit za tu samou a již hrazenou péči (z pojištění) poplatky,“ řekl ČTK Olejár.

Stížnost kromě jednotlivce, který se cítí ustanovením zákona poškozen či diskriminován, mohou podat i zákonodárci. Potřeba je podpis 41 poslanců či 17 senátorů.

S rozhodnutím soudu nebyli spokojení ani levicoví zákonodárci. „Připravujeme stížnost na toto rozhodnutí,“ uvedla Gajdůšková. Zdůraznila, že zatím mluví sama za sebe. Věří ale, že se k ní přidají další senátoři ČSSD i další členové horní komory z jiných klubů.

Olejár řekl, že svaz „udělal již neveřejnou konzultaci“ u Ústavního soudu. Prezident svazu míní, že tentokrát soudci požadavku vyhoví a poplatky zruší. Jarní stanovisko soudu k poplatkům označila Gajdůšková za nestandardní. Považuje ho za „přímý odraz modrého Senátu“. Narážela tak na to, že ODS má v horní komoře většinu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!