Přejít na obsah

Ústavní soud odmítl stížnost heparinového vraha Zelenky

zpět
6.11.2009
soud, spravedlnost, zákony
zvětšitsoud, spravedlnost, zákonyZdroj: www.enjoyfrance.com

soud, spravedlnost, zákony | Zdroj: www.enjoyfrance.com

 

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého zdravotníka Petra Zelenky, jenž dostal doživotní trest vězení za vraždy heparinem v havlíčkobrodské nemocnici. ČTK to potvrdil generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Proti rozhodnutí Ústavního soudu se nelze odvolat, trest tak definitivně platí...

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého zdravotníka Petra Zelenky, jenž dostal doživotní trest vězení za vraždy heparinem v havlíčkobrodské nemocnici. ČTK to potvrdil generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Proti rozhodnutí Ústavního soudu se nelze odvolat, trest tak definitivně platí.

„Podle zjištění Ústavního soudu nebyla základní práva stěžovatele porušena. Státní moc byla uplatněna v souladu se zákonem, postavení stěžovatele jako účastníka řízení bylo plně respektováno,“ uvedli soudci v usnesení, které vzešlo z neveřejného zasedání.

Zelenkova obhajoba ve stížnosti tvrdila, že soudy porušily jeho právo na spravedlivý proces a nebraly ohled na presumpci neviny. Prý se nepodařilo ve všech případech prokázat souvislost mezi podáním heparinu a úmrtím pacientů. Stížnost také uváděla, že kauzu měl prozkoumat nejen znalec z ústavu soudního lékařství, ale také expert na biochemii a hematologii.

Stížnost zopakovala i tvrzení, že vyšetřovatelé Zelenku bili a nutili k přiznání. Obhajoba zpochybnila také nutnost uložit výjimečný trest. U Zelenky prý nebyly zjištěny „žádné agresivní rysy“.

Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podle spisu podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům způsobil závažné zdravotní komplikace, zředil jim krev a někteří vykrváceli.

Během přípravného řízení se Zelenka ke spáchání všech činů doznal, při hlavním líčení uvedl, že heparin podal pěti lidem a u ostatních si podrobnosti nevybavuje. K původnímu přiznání jej prý donutili policisté násilím.

Soudy Zelenkovi nakonec prokázaly, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu.

Letos v lednu policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k doživotnímu trestu ho však už nebudou trestně stíhat.

Zelenkovo dovolání letos odmítl také Nejvyšší soud. Z jeho usnesení vyplývá, že takzvaný heparinový vrah neměl žádnou úctu k lidskému životu. Uvěznění na doživotí prý bylo v podstatě jediným možným trestem.

„Je třeba, aby společnost dala najevo, že se dokáže prostředky trestního práva chránit i před pachateli takto extrémně společensky nebezpečných činů,“ stojí v usnesení Nejvyššího soudu.

Někteří pozůstalí po zemřelých se už začali domáhat odškodnění za způsobenou újmu. Případ vyvolal mimořádnou pozornost veřejnosti a médií. Inspiroval také filmaře k natočení hraného snímku Hodinu nevíš.


Autoři

ČTK

Související články

3.11. ÚS odmítl stížnost Diag Human proti jmenování Kužela arbitrem ÚS odmítl stížnost Diag Human proti jmenování Kužela arbitrem
0 příspěvků

Komentovat článek: Ústavní soud odmítl stížnost heparinového vraha…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ústavní soud odmítl stížnost heparinového vraha…

Komentáře

další 3 komentáře
Jiří Antonín Votýpka Pořád mám pochybnosti.  | 7. 11. 2009 11:24

1. Copak tohle může dělat normální člověk? 2.Heparin se používá před odběrem orgánů k transplantaci. 3.Pan Zelenka si před vznikem celé aféry pozval novinářku (byla s tím v televizi) a sdělil jí, že je členem organizace která obchoduje s lidskými orgány (Madarsko-Slovensko-Čechy-Německo).Nechápu- jen fantazie? 4.O metodách policie nemám pochyby - vždyť ti kteří mlátili lidi před rokem 1989 vyučují v policejních školách, budiš lotrůmten postup určitě to patří. Ale z čeho má pan Zelenka takový strach - není to z obavy z pomsty kolegů - kumpánů? 5.Nic neslyšíme o prověření obchodu s lidskými orgány v ČR. 6.To jsou jen pochyby člověka neznalého podrobností z případu.Možná, že je všechno jinak. 7.Snad se podrobnosti dozvíme za 50-100let?!

Karel Gregor To je dobře.  | 7. 11. 2009 09:50

To je váš dojem. Já to chápu tak že nebýt primáře Longina, mohlo být vražd třeba 30. A tím "umožili" myslíte co? Že mu dali do ruky heparin a dívali se jinam?

Jan Řezák To je dobře.  | 6. 11. 2009 11:45

Akorát se pořád nemohu zbavit dojmu, že ti, kteří mu jeho počínání svou bohorovností a profesionální slepotou umožnili, jsou z toho tak nějak venku. Na prvém místě pan Login.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné