Ústavní soud se zastal muže, jenž dlužil nemocnici poplatek

Ústavní soud (ÚS) se zastal muže, jenž měl kvůli dlužnému nemocničnímu poplatku uhradit více než stonásobnou částku na nákladech řízení. Fakultní nemocnice v Praze-Motole po něm původně vymáhala 60 korun za jednodenní hospitalizaci. Městský soud v Praze související náklady řízení a právního zastoupení stanovil na 7890 korun.

Nyní musí rozhodnout znovu, zjistila ČTK z aktuálního nálezu zpřístupněného na webu ÚS. Je pravděpodobné, že muž nakonec ušetří.

Celý případ má kořeny v roce 2010. Pacient tvrdil, že poplatek uhradil, avšak neponechal si potvrzení. Nemocnice po něm posléze začala peníze vymáhat. Elektronický platební rozkaz se pojil s náhradou nákladů 1592 korun. Muž zaplatil, protože věděl, že nemůže dřívější úhradu poplatku prokázat.

Nemocnice ovšem trvala na úhradě mnohem vyšších nákladů, v čemž jí vyhověl odvolací městský soud.

Následovala ústavní stížnost. Muž v ní poukázal na to, že nemocnici zastupoval najatý právník, který zpracoval typickou formulářovou žalobu. V podobných podáních se v podstatě mění pouze identifikační údaje žalovaného. ÚS již dříve rozhodl, že u formulářových žalob musí obecné soudy důsledně zvažovat, zda jsou požadované náklady skutečně vynaloženy účelným způsobem. A v tomto konkrétním případě je prý poměr nákladů k vymáhané částce nepřiměřený.

„Ač to jistě není úmyslem vedlejší účastnice (nemocnice) a vymáhání regulačního poplatku je pro ni nepochybně zátěží, fakticky došlo v projednávaném případě v souvislosti s vybíráním poplatku k neproporcionálnímu nárůstu nákladu řízení pro povinného,“ stojí v nálezu. Běžnou poplatkovou agendu by podle soudu měli zvládat nemocniční právníci. Služby externího advokáta připadají v úvahu v individuálních, komplikovaných případech.

Poplatek za hospitalizaci, který naposledy činil 100 korun, Ústavní soud loni zrušil, a to s platností k letošnímu 1. lednu. Novelu, jež by poplatky obnovila ve výši 60 korun, stáhla ze Sněmovny nová vláda Bohuslava Sobotky.

Ohodnoťte tento článek!