Ústecká Krajská zdravotní dostala od ÚOHS pokutu 600 000 korun

ÚOHS

Ústecká Krajská zdravotní dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 600 000 korun. Chybovala při nákupu zdravotnických přístrojů pro traumatologické a onkologické centrum Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. ÚOHS to uvedl v tiskové zprávě. Krajská zdravotní může proti pokutě ještě poslat rozklad předsedovi ÚOHS Petru Rafajovi. Krajská zdravotní jakékoli pochybení odmítá a podle svého mluvčího rozklad podá.

Podle úřadu se Krajská zdravotní dopustila několika chyb. V zakázkách nebyly vymezeny podmínky v kritériu, které se týkalo nákladů na servis. Ze zadávacích podmínek nevyplýval obsah ani rozsah a podmínky servisu. Nebylo jasné, jak v tomto bodu bude Krajská zdravotní nabídky firem hodnotit.

„Krajská zdravotní se tak dopustila porušení zásady transparentnosti, když předmět obou zakázek nevymezila v podrobnostech nezbytných pro zpracování nabídek,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Zadavatel také v obou zakázkách po firmách chtěl doklady, na které podle zákona neměl právo. „I tento postup zadavatele mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl Švanda. Z 13, respektive 15 dodavatelů, kteří si vyzvedli dokumentaci k zakázkám, podal nakonec nabídku pouze jeden.

„Nelze vyloučit, že pokud by zadavatel požadoval pouze doklady stanovené zákonem, mohlo se zadávacího řízení zúčastnit větší množství uchazečů s potenciálně výhodnějšími nabídkami,“ dodal Švanda.

Krajská zdravotní jakékoli pochybení odmítá a proti pokutě podá rozklad, řekl ČTK mluvčí Jiří Vondra. „Zakázka byla opakovaně konzultována a prošla také schvalovacím řízením ministerstva zdravotnictví,“ uvedl. Na nákup přístrojů přispěla prostřednictvím Integrovaného operačního programu Evropská unie.

Ohodnoťte tento článek!