Ústecká Krajská zdravotní platí PR agentuře měsíčně 100 tisíc

Společnost Krajská zdravotní, sdružující pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, jejímuž představenstvu šéfuje bývalý předseda regionální ČSSD Petr Benda, platí měsíčně 100 tisíc korun komunikační agentuře Ariston PR.

Stejná agentura přitom pracovala pro Lidový dům v době, kdy soc. dem. vedl Bendův přítel Jiří Paroubek.

„Krajská zdravotní, a. s., s agenturou Ariston PR spolupracuje dlouhodobě. U společnosti velikosti, významu a potřeby informovanosti směrem k široké veřejnosti, jakou Krajská zdravotní, a. s., má, považujeme za zcela přirozené, že spolupracujeme s profesionální komunikační agenturou,“ řekl včera Právu mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

„Paušální odměna agentury za její služby činí 100 tisíc Kč měsíčně a nijak se v průběhu trvání spolupráce nezměnila a ani do budoucna nezmění,“ sdělil mluvčí.

Náměstek hejtmanky překvapen

Náměstek ústecké hejtmanky a Bendův nástupce v čele regionální ČSSD Arno Fišera včera na dotaz Práva, co říká finančnímu plnění pro agenturu, uvedl, že se bude o věc zajímat.

„Pro mne je to nová informace. Žádnou její práci jsem zatím neviděl. Určitě se budu zajímat o to, zda odměna odpovídá odvedené práci,“ prohlásil Fišera.

Agentura Ariston PR, a především její ředitel Jan Vávra, má za sebou dlouhodobou spolupráci s Bendovým přítelem a politickým spojencem Paroubkem.

„S panem předsedou Paroubkem se známe osobně, spolupracovali jsme v minulosti na neformální bázi. Před necelým rokem jsme dospěli k tomu, že by pan předseda rád zformalizoval naši spolupráci na dílčích úkolech. Pro žádnou jinou politickou stranu nepracujeme, takže u nás nemůže dojít ke střetu zájmů,“ řekl Vávra v srpnu 2007 v rozhovoru pro Právo.

Šéf agentury Ariston PR byl například v týmu, který připravoval modernizaci značky ČSSD. V době spolupráce s Lidovým domem se hovořilo o tom, že měsíční odměna dosahuje 25 tisíc korun. Vávra tehdy částku odmítl komentovat.

Peníze jsou ve spojení s nemocnicemi na Ústecku citlivým tématem. Krajská zdravotní je totiž terčem zkoumání kvůli podezření z plýtvání při nákupu předražené zdravotnické techniky. Těsně před Vánoci podalo kvůli tomu ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem (TOP 09) trestní oznámení.
Resort se opírá o vlastní audity, které nákup předražené techniky potvrdily. Např. pražská Nemocnice Na Homolce koupila magnetickou rezonanci za 26 miliónů, kdežto Krajská zdravotní za obdobnou dala 44 miliónů.

Ohodnoťte tento článek!