Ústecká nemocnice porušuje zákon. Obchodem s léky

Titulní obrázek

Ústecká lékárna Masarykovy nemocnice porušuje zákon o léčivech. Dodává totiž každý měsíc léky za pět milionů korun pražské distribuční firmě Manta Medica a nemá k tomu povolení SÚKL. Prodávané léky se omezují na drahé značky od známých výrobců jako Pfizer, Bayer nebo Boehringer&Ingelheim…

Obchody nevyloučil ředitel společnosti Krajská zdravotní Eduard Reichelt, který zároveň řídí ústeckou nemocnici. „Ale nemám dost informací. Vyžádám si je od náměstka pro zdravotní péči, až se vrátí z dovolené,“ odložil odpověď o týden.

Pravost faktur potvrdil Jan Fišer, kterému patří distribuční firma Manta Medica. „Prodáváme je lékárnám a další odběratelům,“ vysvětlil další osud léků.

Kontrolní úřad zahájí šetření

Lékárna Masarykovy nemocnice přitom nemá povolení k další distribuci léků.

„Je zde možné podezření na porušení zákona o léčivech, které by mohlo být v rámci správního řízení hodnoceno jako správní delikt,“ říká mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková. Úřad podle ní informace prověří, nemocnice může dostat pokutu v řádu stovek tisíc korun.

„Pokud není lékárna nebo nemocnice registrována jako distributor, může pouze léčivé přípravky používat a vydávat veřejnosti,“ potvrzuje také právní expert České lékárnické komory Jaroslav Maršík. Podle něho není úplně výjimečné, když si nemocnice vylepšují situaci dalším prodejem léků.

V Česku se to nevyplatí

Nejasný zůstává další osud léků. Jan Fišer ze společnosti Manta Medica tvrdí, že léky dostává od ústecké nemocnice za tak zajímavou cenu, aby se mu je vyplatilo dál prodávat v České republice. Mnohem pravděpodobnější je však verze, podle níž se léky vyváží.

Další prodej v České republice se může sotva vyplatit. Velcí distributoři léků si v České republice počítají při větších zakázkách marži tři až čtyři procenta. Ústecká nemocnice si u zásilek pro Mantu Medicu přirazila u jednotlivých léků čtyři až pět procent.

„Od členů našeho sdružení by je menší distribuční firmy získaly levněji,“ připouští ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý.

Jediná možnost: reexport

V prodeji do ciziny však jsou možnosti k výdělku větší. Například jedno balení léku na snížení hladiny cholesterolu Sortis dodává Masarykova nemocnice za 317 korun, v internetové nabídce pro Německo se stejné množství nabízí za 80 eur, tedy bezmála dva tisíce korun. Lék proti vysokému tlaku Micardis nabízí ústečtí lékárníci za 208 korun, v Německu stojí 40 eur, tedy skoro tisícovku.

Výjimkou je lék na podporu mužské erekce Levitra. Jedno balení nabízí Masarykova nemocnice za 740 korun, což je dražší, než nabídky německého internetu. Tyto léky se však podle expertů dají prodávat za vyšší ceny ve východní Evropě a v Asii.

Jak obejít zákaz výrobců

Pokud ústecké léky skutečně míří do ciziny, dají se i přes započtení dvojí marže vydělat desítky procent. Pak se může obchodníkům složitá operace včetně rizika při porušení zákona vyplatit.

Zdejší distributorské firmy se totiž zavazují výrobcům, že budou léky prodávat jen v České republice a nebudou je dál exportovat do zemí s vyšší cenovou hladinou. Pokud ovšem distributor získá léky od ústecké nemocnice, žádný závazek neexistuje.

V účetnictví nemocniční lékárny s obratem v řádu stovek milionů ročně se přitom položky v řádu milionů či desítek milionů ztratí.

Petr Holub, Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!