Ústecká záchranka vyhrála spor s VZP

Záchranná služba Ústeckého kraje dostane zpět peníze, které jí kvůli dluhům z minulých let strhla Všeobecná zdravotní pojišťovna. Rozhodnutí pražského obvodního soudu přitom není důležité jenom pro záchrannou službu ze severu Čech, ale pro další v celé zemi…

VZP chce od čtyřiceti čtyř záchranných služeb vrátit dvě stě dvacet miliónů korun za platby z minulých let.

VZP začala po záchrankách požadovat milióny po upozornění Ministerstva financí před rokem a půl. Po prověření smlouvy se záchrankami ve všech okresech VZP zjistila, že v některých případech zaplatila více, než měla podle maximálně stanovené hodnoty bodů za zdravotnické úkony.

Peníze, o které se soudí, dostaly záchranky už v roce 2000 a 2001. Výklad Ministerstva financí hodnoty bodu se ale liší od právního výkladu Ministerstva zdravotnictví, o který se opírají záchranky.

Pojišťovna dlužné částky strhávala z plateb záchranným službám. Soud v Praze v případě záchranné sužby Ústeckého kraje definitivně rozhodl, že pojišťovna strhla peníze neoprávněně a musí je vrátit i s úroky.

„Jde o velmi důležité rozhodnutí pro další spory záchranných služeb s VZP. Spory dalších záchranných služeb a Všeobecné zdravotní pojišťovny totiž řeší stejný soud a je nepravděpodobné, že by stejné případy rozhodoval pokaždé jinak,“ uvedl právní zástupce Ústeckého kraje Otakar Pazdziora.

Po záchranné službě Ústeckého kraje požadovala VZP za roky 2001 a 2002 celkem 9,5 miliónu korun. Nyní ale musí pojišťovna záchranné službě vrátit s dvouprocentním úrokem jeden milión korun, který jí kvůli dluhům loni strhla z běžných plateb.

Zástupci pojišťovny několikrát v minulosti uvedli, že čekají na rozhodnutí soudu, který řekne, čí názor je správný, zda ministerstva financí nebo zdravotnictví.

„VZP řekla, že nejde o spor, pouze o vyjasnění právní nejistoty. Teď tedy mají, co chtěli, a měli by podle toho konat,“ míní prezident Asociace záchranných služeb ČR Josef Mucha.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Jihočeské záchranky se soudí s pojišťovnou

Mucha, který je zároveň ředitelem územního střediska záchranky v Brně, věří, že ústecký rozsudek ukončí i další spory. Jen brněnská záchranka by podle názoru VZP měla vrátit 22 miliónů korun.

„Vedeme kvůli tomu dva spory – jednu žalobu podala VZP na vrácení peněz proti nám, druhou jsme podávali my kvůli vrácení první splátky, kterou nám pojišťovna strhla,“ řekl Mucha, který je jejím ředitelem.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ale žaloby zatím nehodlá stahovat. Záchranné služby společně se zástupci krajů totiž tvrdí, že pokud by musely všechny peníze vrátit, tak by měly problémy se zajištěním provozu.

Mluvčí VZP Jiří Suttner uvedl, že pojišťovna ani přes rozsudek v případě záchranné služby Ústeckého kraje nemá jasno, který právní výklad je správný. A proto chce nechat dokončit i všechny ostatní soudní spory.

„Precedenční právo u nás neexistuje, takže tento rozsudek tak nelze vnímat a my nemůžeme naše žaloby zrušit. Doposud nikdo neučinil právní výklad, ani tento soud. Ten pouze rozhodl, že máme zaplatit,“ míní Suttner.

VZP sama však podala na některé záchranky žaloby. „Mnohde jsme podali žaloby, ale to po dohodě se záchrankami, nemusíme totiž platit poplatky. Ony by je zaplatit musely,“ řekl Suttner.

Spor VZP a záchranné služby:
VZP začala po záchrankách požadovat doplatek po upozornění Ministerstva financí před rokem a půl.
Pojišťovna tvrdí, že zaplatila více, než měla, podle maximálně stanovené hodnoty bodů za zdravotnické úkony.
Ministerstvo zdravotnictví se ale postavilo za záchranky s tím, že VZP by neměla peníze vymáhat zpět.
Za záchranné služby se postavily i kraje
Počet záchranných služeb v ČR: 80.
Počet záchranných služeb s chybným vyúčtováním: 44
Celková suma, kterou VZP požaduje: 220 miliónů korun za roky 2000 a 2001.

Martina Macková, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!