Ústecko: Další podezření na meningitidu

Lékaři ústecké Masarykovy nemocnice přijali na infekční oddělení devětadvacetiletého muže z Chomutova s hnisavým zánětem mozkových blan.
Podle lékařů je původcem onemocnění meningokok typu B. Jde již o osmé meningokokové onemocnění v Ústeckém kraji od počátku roku…

ÚSTÍ NAD LABEM – Čtyři nemocní už zemřeli.

První příznaky se u chomutovského pacienta objevily v pondělí ráno. Nyní je jeho stav vážný, muž je na dýchacím přístroji, uvedl Dlouhý.

Připomněl, že proti meningokoku typu B zatím není očkovací látka.

Očkovat lze proti meningokoku typu A a C. Ústečtí krajští radní se rozhodli přispět zatím dvěma miliony korun na očkování mladých lidí, kteří jsou nejohroženější skupinou populace.

Hejtman Jiří Šulc minulý týden ohlásil, že chce jednat se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zda by na očkování také přispěla.

DÁLE ČTĚTE:
Studentka, kterou napadl meningokok, zemřela

Ústecký kraj chce očkování proti meningokoku

S hlavním hygienikem a s lékaři by pak chtěl diskutovat o tom, jakou očkovací látku by mladí lidé ve věku 15 až 19 let měli dostat.

K dispozici jsou podle něj dvě: jedna za zhruba 200 korun, ale její účinek je pouze tříletý, druhá je za 700 až 800 korun, ale výrobce slibuje nejméně desetiletou účinnost.

Šulc řekl, že zatím s pojišťovnou nejednal. Připomněl, že někteří lékaři považují rozhodnutí Ústeckého kraje o očkování mladých lidí za zbytečné. Meningokokové onemocnění zpočátku vypadá jako chřipka.

MENINGITIDA:
* Inkubační doba je jeden až šest dnů.
* Všechny letošní případy nakaženímeningokokem se objevily na Semilsku.

Mezi nejčastější příznaky patří celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, zimnice a bolest hlavy. Onemocnění postihuje převážně lidi ve věku kolem 15 až 25 let a šíří se kapénkovou infekcí. Inkubační doba je jeden den až šest dnů.

Státní zdravotní ústav evidoval loni v Česku celkem 101 případů meningokokových onemocnění, deset pacientů zemřelo. V roce 2002 bylo hlášeno 122 případů onemocnění, z toho 20 skončilo úmrtím.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!