Ústecký kraj dá příští rok na lékařskou pohotovost 16 milionů

Ústecký kraj má pro příští rok na zabezpečení lékařské pohotovosti na svém území připraveno 16 milionů korun, přibližně stejně jako letos. Částku rozdělí ve formě dotací mezi jednotlivá města, která si potom pohotovost sama zajistí. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Některá města ale model s vlastní spoluúčastí odmítají.

„Dotace tvoří v průměru 70 až 80 procent nákladů na zabezpečení lékařské pohotovosti, zbytek si města hradí ze svých zdrojů,“ uvedla mluvčí s tím, že smlouvy s jednotlivými zdravotnickými zařízeními nebo lékaři o provozu pohotovostní služby uzavírají jednotlivá města samostatně. „Tento model je v souladu se stanoviskem ministerstva zdravotnictví,“ řekla Hanáčková.

Rada kraje připravila pro zastupitelstvo návrh na rozdělení dotací mezi města. Nejvíce peněz by měl získat Žatec (1,61 milionu korun), dále Děčín, Chomutov a Litoměřice (všichni 1,405 mil.), Louny (1,21 mil.) a Ústí nad Labem (1,2 mil.). „Výše dotace je určována na základě počtu obyvatel a také místních podmínek, jako je například cena, kterou města za pohotovostní službu poskytovatelům platí,“ uvedla krajská mluvčí.

Výše spoluúčasti jednotlivých měst je podle ní rozdílná, v průměru se pohybuje mezi 20 až 30 procenty nákladů na zajištění lékařské pohotovosti. „Spoluúčast některých měst je vyšší. To je například případ Loun, které si chtěly po zrušení nemocnice zachovat rozsah této služby na stávající úrovni,“ řekla Hanáčková.

Některá města naopak tento model zabezpečení lékařské pohotovosti částečně nebo zcela odmítají. V Mostě nebo Roudnici nad Labem jsou ochotni se na této službě finančně podílet, ale pouze prostřednictvím kraje a nikoliv přímým smluvním vztahem s místními zdravotnickými zařízeními.

Teplice nebo Litvínov finanční spoluúčast odmítají úplně. Vycházejí z toho, že zabezpečit tuto zdravotnickou službu je ze zákona povinností kraje. „Když se tak rozhodnou, musíme jim vyhovět a pohotovost zajistit a zaplatit, i když to je vůči ostatním možná nespravedlivé,“ uvedla krajská mluvčí.

V Litvínově funguje lékařská pohotovost bez spoluúčasti města od ledna 2013. „V minulosti jsme si spoluúčast vyzkoušeli, ale ukázalo se, že stačí rozsah pohotovosti hrazený krajem,“ řekla ČTK místostarostka Litvínova Erika Sedláčková (KSČM). Pokračování tohoto modelu i pro příští rok schválila ještě stará rada města, které byla Sedláčková také členkou. Ani po volbách částečně obměněné vedení Litvínova o změně zatím neuvažuje. „V rozpočtu na příští rok s příspěvkem na lékařskou pohotovost nepočítáme,“ uvedla místostarostka.

Ohodnoťte tento článek!