Ústecký kraj láká na stipendia mediky i sestry

Bezmála pět milionů korun plánuje pro příští akademický rok rozdělit na stipendiích pro budoucí lékaře a zdravotní sestry Ústecký kraj. Medici mají možnost získat až 50.000 korun, budoucí sestry až 30.000 korun, řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Studenti, kteří stipendií využijí, se zavazují, že budou pracovat v kraji minimálně stejnou dobu, jakou podporu od kraje pobírali. Kraj se stipendii snaží řešit nedostatek personálu v nemocnicích i klesající počet praktických lékařů a farmaceutů. Pro akademický rok 2018/2019 podpoří až 43 studentů, každý z nich může získat 50.000 korun. Celkem kraj na stipendia pro mediky připravil 3,4 milionu korun. V tomto akademickém roce takto kraj podpořil 34 studentů medicíny.

Mnohem menší zájem mají o stipendia studenti zdravotnických škol. „Bohužel se pro tento rok přihlásily jen dvě budoucí sestřičky. Věřím, že teď jich bude více,“ uvedl Bubeníček. Stipendia jsou připravena pro 40 žadatelů. Každý může získat 30.000 korun, celkem kraj uvolnil 1,2 milionu.

Výměnou za stipendium se studenti zavazují k tomu, že v Ústeckém kraji budou pracovat stejně dlouhou dobu, po kterou stipendium pobírali. Roli přitom nehraje, zda půjde o krajské zařízení nebo například soukromou či městskou nemocnici.

Stipendia pro mediky mají i některé nemocnice v kraji. Například Krajská zdravotní podporuje studenty, kteří se zavazují k tomu, že zůstanou po studiu v krajských nemocnicích. Obdobný motivační program má nemocnice v Litoměřicích, jejímž majitelem je město.

V regionu je podobně jako v jiných krajích plošný nedostatek zubařů a začíná se projevovat vysoký průměrný věk praktických lékařů, po nichž často nemá kdo ordinaci převzít. Odborníci chybějí také v nemocnicích.

Ohodnoťte tento článek!