Ústecký kraj přijde o výdělečné části nemocnic

Titulní obrázek

Akciová společnost Krajská zdravotní a.s., plně vlastněná Ústeckým krajem, chce přivést severočeské zdravotnictví do červených čísel. Od prvního října pronajme laboratoře, které jsou nejvýnosnější ze všech, oddělení krajského zdravotnického holdingu…

Pronájem laboratoří v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově by trval do konce roku 2023 a Krajská zdravotní by za ně ročně dostávala 30 milionů korun. Za první polovinu letošního roku přitom vykázaly stomilionový zisk.

Bez soutěže

Vedení pěti nemocnic se o pronájmu poprvé dozvědělo v pátek od ředitele holdingu Krajská zdravotní Edvarda Reicherta a člena představenstva Tomáše Indry.

Pronajmout by se měly laboratoře na biochemická, genetická, makrobiologická a hematologická vyšetření. Právě za tato vyšetření platí zdravotní pojišťovny nejvíc, v některých případech dokonce víc než v nejbohatších evropských zemích.

Manažeři Krajské zdravotní přitom nevypsali na pronájem výběrové řízení, ale přímo sepsali smlouvu pro chomutovskou firmu Klinické laboratoře. Ta patří pražské společnosti Synlab.cz, která je dcerou německého Synlabu.

Podle právníka Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy by podpisem této smlouvy kraj porušil zákon o veřejných zakázkách. „Pokud je poskytování zdravotní péče uspokojováním potřeb veřejného zájmu, pak by podle něho měla postupovat i krajská akciová společnost,“ říká expert.

Ještě do voleb?

Páteční schůzku potvrdil i tiskový mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra: „Šlo o prezentaci pro odborníky a pro náměstky našich nemocnic. Popisovala, jak daleko je hledání strategického partnera v oblastech, které nejsou pro provoz nemocnic nezbytné. Patří sem i laboratorní konglomerát,“ řekl mluvčí.

Podle Vondry se však nemluvilo o pronájmu laboratoří společnosti Synlab ani o tom, že smlouva o pronájmu začne platit v říjnu, tedy ještě před krajskými volbami.

Aktuálně.cz však má díky spolupráci s Deníkem.cz k dispozici čtyřicetistránkovou smlouvu o pronájmu laboratoří Synlabu i o tom, že má platit od října 2008.

Členem představenstva Krajské zdravotní a.s. je za Ústecký kraj náměstek Petr Fiala (ODS). „Představenstvo o tom, co popisujete, nerozhodovalo,“ odpověděl na dotaz Aktuálně.cz, jestli s pronájmem souhlasí.

Země, které se nebrání

Pronájem laboratoří v nemocnicích se v odborných kruzích nazývá „slízávání smetany“. Laboratorní vyšetření totiž patří k nejvýnosnějším zdravotnickým odvětvím ve všech zemích. Ve většině států západní Evropy je proto zakázáno zákonem, aby se zisková oddělení nemocnic prodávala či pronajímala. Naopak mají sloužit k hrazení ztrát, které nemocnice nasbírá v méně lukrativních oborech.

Společnost Synlab se podle svých internetových stránek proto zaměřuje na východní Evropu a Asii, kde zákony ani politici výprodeji nejvýnosnějších oddělení nebrání.

Proto nemá německá firma pobočku v žádné ze „starých“ členských zemích EU s výjimkou Španělska. Naopak v nových členských státech expandovala všude s výjimkou Pobaltí. Snaží se prosadit také na Ukrajině, v Turecku a Íránu.

Také Česká republika „slízávání smetany“ nebrání. Doplatila na něj například jedna z nejvíc zadlužených krajských nemocnic v Pardubicích, která už dříve prodala svá nejvýnosnější oddělení.

Petr Holub, Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!