Přejít na obsah

Ústecký kraj pronajal nemocniční laboratoře. Může přijít o mnoho miliónů

zpět
6.8.2008

Příliš mnoho otazníků se vznáší nad transferem, který se promítne do chodu zdravotnictví na severu Čech. Akciová společnost Krajská zdravotní (KZ), pod kterou spadá pět nemocnic v Ústeckém kraji, chce pronajmout laboratoře, jež jsou nejvýnosnější ze všech oddělení krajského zdravotnického holdingu...

Informaci jako první přineslo Aktuálně.cz.

Pronájem laboratoří by podle návrhu smlouvy měl trvat patnáct let a KZ by za něj měla ročně inkasovat 30 miliónů korun. Šlo by o celkem slušnou částku, kdyby laboratoře jen za první polovinu letošního roku nevykázaly zisk ve výši 120 miliónů korun. Smlouva navíc obsahuje klauzuli, že za její případné vypovězení by KZ zaplatila pokutu 150 miliónů korun.

Záměr Krajské zdravotní přestal být interní záležitostí po pracovním setkání vedení společnosti s odborníky a představiteli jednotlivých nemocnic, kdy dosud utajované informace kdosi „pustil do světa“.

„Na schůzce byl projednáván materiál, který se zabývá hledáním nových přístupů k laboratornímu komplementu společnosti v rámci snahy managementu transformovat neklinické obory a činnosti do nové podoby,“ přiblížil Právu smysl schůzky mluvčí KZ Jiří Vondra a zdůraznil, že účastníci setkání nepřijali žádné závěry.

Smlouvu zatím nepodepsali

Stoprocentním vlastníkem KZ je Ústecký kraj. Jeho radní a zároveň předseda představenstva společnosti René Budjač včera Právu řekl, že vedení KZ činí veškeré kroky vedoucí k efektivnějšímu hospodaření. „Pronájem laboratoří je jednou z cest. Proto nyní soustřeďujeme fakta, Zjištěná data poté vyhodnotíme a rozhodneme, co bude dál,“ uvedl Budjač a zdůraznil, že návrh smlouvy je pouze součástí dokumentu, ke kterému se nyní budou vyjadřovat odborníci. „Smlouva doposud nebyla podepsána,“ vyvrátil spekulace, že pakt byl již uzavřen.

KZ nevypsala na pronájem laboratoří výběrové řízení. Smlouva, která by měla platit od 1. října - tedy jen pár dnů před krajskými volbami - je přichystána pro chomutovskou firmu Klinické laboratoře, která patří pražské společnosti Synlab.cz. „Záměr je koncipován jako nájem, který dává KZ do rukou silné nástroje pro kontrolu pronajatých Klinických laboratoří,“ řekl Právu ředitel dceřiné společnosti německého Synlabu Miroslav Herder a připo -mněl, že v případě nájmu nepožaduje zákon o veřejných zakázkách vypsání výběrového řízení. Stejný názor má i Budjač.

Právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala je však jiného mínění. „Pokud je poskytování zdravotní péče uspokojováním potřeb veřejného zájmu, pak by podle něho měla postupovat i krajská akciová společnost,“ uvedl expert pro server Aktualně.cz.

Pronájem ještě před volbami

„Rychlost rozhodnutí i snaha pronajmout laboratoře ještě před krajskými volbami vyvolává oprávněnou obavu o osud nemocnic i jejich zaměstnanců,“ řekl Právu lékař Petr Klepiš, jenž je zároveň místopředsedou krajské organizace Strany zelených.

Šéf Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje a europoslanec za ČSSD Richard Falbr nazval záměr „Ústeckým tunelem“ a podal trestní oznámení na představitele KZ pro podezření z pokusu o spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Karel Otcovský, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Ústecký kraj pronajal nemocniční laboratoře.…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ústecký kraj pronajal nemocniční laboratoře.…

Komentáře

další 4 komentáře
troublemaker Re:Re:Krádež jako v K.Varech  | 7. 08. 2008 12:08

Pánové fandím vám ve Varech. Vy jste to vzali za své. Zde jsou v představenstvu už lépe vybraní a poučení lidé a kraj tam zavčas sype nemalé penize cca 1 mld.Obávám se , že lid na severu je nepoučitelný (viz poslední volby do kraje, kdy na rudém severu vyhrává na plné čáře ODS). Je mi líto zejména pacientů, kteří neví vůbec která bije.Drželi pusu a krok za bolševika budou zticha i nyní.

mira Re:Krádež jako v K.Varech  | 6. 08. 2008 18:57

Bravo doktoři,fandím vám.

WWW.DOKTORIPROLIDI.C Krádež jako v K.Varech  | 6. 08. 2008 14:35

Historie se opakuje, opět pod vládou krajské ústecké ODS. Jen jsme Českou zdravotní v lednu 2008 vyhnali svinským krokem za dluh 121 milionů korun z K.Varů, již její sestřenice Krajská zdravotní začíná loupit v Severních Čechách. Radíme tamním zdravotníkům a všem slušným lidem. Zastavte jejich rejdy, dokud je čas. Za další rok budete mít dluh stovek milionů....na což ovšem čekají...na objednávků šíbrů z ODS....a pak tamní nemocnice prodají . Kellnerovi, Stříteskému..... O to jim totiž jde . Žeňte tyto pohrobky Viktora Koženého z vašeho kraje ,zatím máte čas. hnutí Doktoři, Karlovy Vary

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné