Ústecký kraj rozdává školám dezinfekci kvůli žloutence

Bezmála 600 litrů dezinfekčních prostředků už věnoval Ústecký kraj školám na Ústecku, kde se vyskytla žloutenka typu A.

Prostředky uvolnil ze svého humanitárního skladu, řekla mluvčí kraje Lucie Dosedělová. Takzvanou nemocí špinavých rukou na Ústecku onemocnělo letos už 346 lidí. Podle posledních údajů hygieniků je epidemie hepatitidy A za vrcholem a všichni nově nemocní pocházejí z okolí už dříve nakažených. Hygienici je našli díky odběrům krve. Ohniska nákazy jsou v takzvaných vyloučených lokalitách, především v Předlicích, Krásném Březně, Mojžíři a v Trmicích.

„Ohniska nákazy jsou ale stále omezenější a drží se v rodinách v sociálně vyloučených lokalitách, kde sledujeme situaci od začátku. Žádné další šíření v prostoru jsme nezaznamenali,“ řekl ČTK epidemiolog Josef Trmal.

Mimořádný příspěvek na dezinfekce ve výši 5000 korun dostaly školy, školky, domovy pro seniory a další organizace od ústeckého magistrátu. S další pomocí přišel kraj. „Ve spolupráci s krajskými hygieniky jsme nabídli k dispozici několika základním, středním školám i dětskému domovu dezinfekci. Náš tým krizového řízení tak rozdal 300 litrů Sava a téměř 300 litrů saponátů z našeho skladu, který slouží právě pro tyto mimořádné události,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

V ohniscích nákazy hygienici plošně očkovali. Vakcínu dostávaly hlavně děti z prvního stupně základních škol, kde se žloutenka objevila. Lékaři už aplikovali přes 1600 vakcín, peníze na ně uvolnilo ministerstvo zdravotnictví. Okolí nemocných se navíc podrobuje testům. „Vydáno bylo zatím více než 2000 rozhodnutí o vyšetření, tedy informace, že se mají lidé dostavit na testy,“ dodal Trmal.

Hygienici kvůli žloutence provedli stěry v ústecké MHD a na nákupních košících v hypermarketech. Ty potvrdily střevní bakterie v autobusech a trolejbusech. Ústecký dopravní podnik tak začal vozy denně dezinfikovat.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!