Přejít na obsah

Ústecký zdravotní ústav volá o pomoc

zpět
13.3.2010
lékař, chirurg, operace, chirurgie
zvětšitlékař, chirurg, operace, chirurgieZdroj: tzimg.com

lékař, chirurg, operace, chirurgie | Zdroj: tzimg.com

 

Praha spolkne špičkové pracoviště. Primátor i hejtmanka jsou ve zbrani. Zdá se, že marně.

Do ústeckého Centra imunologie a mikrobiologie se jezdí léčit lidé z celé republiky. Je výdělečné, ale od dubna nebude svým pánem. Velet bude Praha. Doktoři v Ústí se bouří. Proč měnit něco, co funguje? Ptají se a nechápavě kroutí hlavou lékaři ústeckého Centra imunologie a mikrobiologie (CIM), které je součástí Zdravotního ústavu. Právě všech 14 republikových zdravotních ústavů slučuje ministerstvo zdravotnictví do dvou - pražského a ostravského.

Zdevastovaný kraj

„Strašně se spěchá a nevíme proč,“ byla jen jedna z mnoha otázek Karoly Haasové, lékařky CIM. Jednání ministerstva je podle ní nelogické.“My tady máme velmi dobře rozpracovanou péči o region, který je, co se týče zdraví, hodně postižený.Dáse říci až zdevastovaný. Dostávají se k nám lidé se sníženou imunitou, s alergickými i nádorovými onemocněními. Máme zde očkovací centrum,“ vyjmenovávala široké spektrum činností centra a dodala:„A vyděláváme si ještě ke všemu.“ Právě o zachování všech činností s ohledem na své pacienty mají lékaři obavy. Ministerstvo zdravotnictví to vyvrací. „Činnosti tam doposud byly a nikdo nemá zájem na tom, aby tam nebyly,“ uklidňuje je Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva. Dlouhodobé garance jim ale prý nedá nikdo.

Sliby - chyby

Lékaři už slovům a slibům ministerstva nevěří. Už jednou se od něho nechali napálit. Je tady už totiž precedens podpory zdraví. „Tuto problematiku od nás před rokem vyňali a po roce ústecký útvar úplně zrušili,“ upozornil na dřívější případ Dalibor Jílek, vedoucí CIM. Tato činnost z regionu úplně zmizela. „V kraji, kde je nejvíc narkomanů, příhraniční prostituce, různé patologické sociální jevy. Kde je důležité, aby děti byly edukované v takových rizikových oblastech,“ kritizovala to Eva Jílková, další lékařka centra. Lékaři centra zmobilizovali své síly a vytáhli proti podle nich nesprávnému a také nezákonnému postupu ministerstva. Vytvořili petici, na které je v současné době už přes tři sta podpisů a další přibývají. Pomoc jim nabídla jak hejtmanka, tak i primátor Jan Kubata, primátor Ústí. Ten přímo v dopise ministryni zdravotnictví žádá o přehodnocení záměru a o zachování ústeckého zdravotního ústavu. Hejtmanka Vaňhová zaslala o dopis navíc i premiéru Fischerovi. Ministerstvo je přesto neoblomné a místní pomoc kritizuje. „Vypadá to, že na Ústecku je Zdravotní ústav zneužíván k politické kampani,“ uvedl mluvčí Sršeň. V centru očkují speciální případy. Děti, které nemají slezinu, nebo dávají doporučení k němu dětem, které jsou po chemoterapii. Věnují se pacientům s různými poruchami imunity. Pro ty nejtěžší případy, osoby s vážnými poruchami tvorby protilátek, zde funguje specializované centrum. „Laboratorní i léčebnou činnost zajišťujeme v jedné budově,“ zdůraznila velkou přednost CIM Haasová.


Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Ústecký zdravotní ústav volá o pomoc

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Ústecký zdravotní ústav volá o pomoc

Komentáře

1 komentář
Michael Novotný Strašně se spěchá a nevíme proč...  | 13. 03. 2010 15:05

No, proč? Náměstek Šnajdr potřebuje ještě do voleb (1) činnost zdrav. ústavů "zprivatizovat" (viz http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zdravotnictvi/konec-testovani-na-hiv-zdravotni-ustavy-konci_160664.html - na Moravě už laboratoře ZÚ pod velením Šnajdrova komplice z tunelářské firmy HP Construct a současného ředitele ostravského ZÚ Hapaly Tomáš Chrenek, jemuž dělá Šnajdr !bílého koně") a (2) vyinkasovat "success-fee" od fy Aquasoft, která dle vlastních údajů 9.3. spustila informační systém objednaný Šnajdrem právě pro integraci zdravotních ústavů (jen tzv. "superbáze" přišla na 13 milionů). Je naprosto nezbytné Šnajdrovi veškeré nevratné kroky zarazit a počkat na vládu, která za ty kroky ponese odpovědnost (to ŠNajdr není, za pár týdnů se může chechtat s imunitou v parlamentu).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné