Ústí hlásí dalších 20 nemocných žloutenkou, epidemie trvá

Epidemie žloutenky typu A v Ústí nad Labem stále trvá. Za poslední týden bylo zaznamenáno dalších 19 případů, řekl epidemiolog Josef Trmal.

Takzvanou nemocí špinavých rukou onemocnělo v krajském městě od letošního února 177 lidí. Hygienici pokračují v očkování dětí na školách, kde se hepatitida vyskytla. „Oproti posledním týdnům jde o mírný pokles, ale nemocných stále přibývá. Za poslední týden je to 19 nových případů, jde především o děti,“ řekl Trmal. Žloutenka se vyskytuje především v místech, kde žije více sociálně slabých, jde o části Krásné Březno nebo Mojžíř. Ne všichni nemocní ale pocházejí odtud. „Máme případ, kdy lidé onemocněli zřejmě na jedné skupinové akci,“ doplnil Trmal.

Hygienici postupně vyhledávají všechny, kteří s nemocnými přišli do kontaktu. Ministerstvo zdravotnictví navíc pro ústecké hygieniky uvolnilo peníze na očkování. „Týká se to dětí z prvního stupně na školách, kde se žloutenka objevila,“ doplnil Trmal.

ústecká radnice tento týden uvolnila mimořádný příspěvek 5000 korun pro každou ústeckou školu a školku. „Školy za ně mohou nakoupit dezinfekční prostředky a hygienické potřeby. Celková částka na toto hygienické opatření představuje 240.000 korun,“ řekla už dříve mluvčí magistrátu Romana Macová. Kromě škol a školek dostane příspěvek také dům dětí a mládeže, kde navštěvují kroužky stovky ústeckých dětí.

Kromě škol a školek se nemoc objevila také na radnici ústeckého obvodu Neštěmice. Obvod nechal zaměstnance, kteří měli zájem, na své náklady očkovat. Využilo toho asi 20 lidí.

Opatření proti žloutence budou znatelná i během voleb. V okrscích spadajících pod centrální městský obvod budou mít volební komisaři i veřejnost k dispozici hygienické ubrousky.

V Ústeckém kraji se hepatitida letos objevila ve větší míře také na Děčínsku nebo v Litoměřicích.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!