Utajovaným investorem do projektu IZIP je Asseco Central Europe

Ilustrační foto; počítač,

Utajovaným investorem do projektu elektronických zdravotních knížek IZIP je podle zdroje ČTK nadnárodní společnost Asseco Central Europe. Kupuje ve společnosti IZIP podíl 49 procent, majorita zůstane Všeobecné zdravotní pojišťovně, která má zatím v advokátní úschově 46 procent akcií společnosti, pět koupila již dříve. O dalším postupu rozhodne správní rada VZP v pondělí.

„Společnost Asseco Central Europe podepsala 14. listopadu se společností eHI eHealth International AG a akciovou společností IZIP memorandum o porozumění, tím bylo umožněno zveřejnění jejího jména,“ řekl ČTK zdroj. Investor kupuje spolu se 49 procenty akcií i dodavatelské společnosti, které pro IZIP dodávají služby. ČTK má k dispozici text memoranda.

O jménu investora byli podle zdroje informováni členové správní rady. Před pondělním jednáním jim rovněž byla rozeslána zpráva auditora, z ní by mělo vyplynout, zda VZP nehrozí kvůli projektu IZIP mezinárodní arbitráž.

Podle zdroje umožní investice společnosti, že bude IZIP a projekt elektronických knížek zachován a nadále se bude rozvíjet, i kdyby z něj VZP odstoupila. Investor chce rozšířit systém elektronických knížek do dalších zemí EU.

Místopředseda představenstva IZIP Tomáš Mládek ČTK řekl, že investor nebyl utajovaný, postupoval prý podle standardních obchodních podmínek. „Je to společnost obchodovaná na burze, potřebovala podklady k tomuto kroku, disponuje penězi, které patří jejím akcionářům,“ vysvětlil. Investor chce nyní vstoupit v jednání s VZP o tom, co dál, protože i to ovlivní připravenou transakci.

Pokud IZIP bude mít dva velké investory, zajistí mu to pokračování projektu. Asseco je silný na domácím trhu v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Izraeli, je přítomen ve Španělsku, Portugalsku, Japonsku, USA či Kanadě. „Osobní elektronická zdravotní knížka pojištěnce je něco, co vzniká všude v Evropě,“ konstatoval Mládek.

Podle zdroje vedl management IZIP jednání také s několika dalšími nadnárodními společnostmi jako Ness, Helwett Packard či CompuGroup, ale skupina Asseco údajně předložila nejkonkrétnější představu o formě investice do českého zdravotnictví.

V současnosti vlastní IZIP, a.s. dva majitelé – VZP a společnosti eHI, která získala některé akcie přímo od bývalých akcionářů IZIP a dalším bývalým akcionářům umožnila bezúplatné předání akcií do VZP.

Majetkové podíly v IZIP prodávali prostřednictvím eHI europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, kteří o podílu v IZIP neinformovali europarlament, a manažer IZIP Tomáš Mládek, který prodával akcie přímo. Další akcie předali spoluautoři projektu Pavel Hronek a Jiří Pašek.

Skupina Asseco se letos umístila na sedmém místě v žebříčku The Truffle 100, který analyzuje sto nejúspěšnějších evropských softwarových firem na základě výnosů z vlastního softwaru.

Ohodnoťte tento článek!