Úterní stávka odborů ochromí podniky, dopravu i provoz nemocnic

Titulní obrázek

V úterý 24. června odpoledne zaměstnanci na hodinu přeruší výrobu v řadě podniků, zřejmě se zastaví vlaky a přestane jezdit hromadná doprava v některých velkých městech. Odboráři chtějí tímto způsobem projevit nesouhlas s vládními reformami…

Výstražná stávka odborů, kterou svolala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), bude podle jejích organizátorů největší protestní akcí v ČR od roku 1990. Ve stejný den budou už od rána stávkovat také zdravotníci a lékaři, kterým se nelíbí plánované změny ve zdravotnictví.

Odbory neuvedly, kolik lidí přeruší práci, bude to prý ale určitě více než půl milionu. Podle ČMKOS však stávka, jež začne ve 13:00, přesto nezpůsobí státu žádné výraznější finanční ztráty.

Do protestů se kromě ČMKOS, která sdružuje 32 odborových svazů s asi 540.000 členy, zapojí i další odborové organizace včetně druhé největší odborové centrály v zemi – Asociace samostatných odborů (ASO). ASO zastřešuje 15 svazů, které mají asi čtvrt milionu členů. Mezi svazy patří například Odborové sdružení železničářů, Lékařský odborový klub nebo Nezávislý svaz automobilové dopravy. Organizátoři stávky očekávají, že se protestu zúčastní kromě odborářů i řada dalších občanů.

Odbory obviňují vládu, že při současném růstu inflace přijala opatření, jimiž se snížily platy ve školství, zdravotnictví a veřejné sféře. Vadí jim také to, že s nimi premiér Mirek Topolánek (ODS) údajně vůbec nejednal o možnosti odvrácení výstražné stávky. Lékařům a zdravotníkům se navíc nezamlouvají reformy ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), který chce zdravotní pojišťovny a univerzitní nemocnice převést na akciové společnosti.

Příští úterý proto bude omezen provoz některých zdravotnických zařízení, a to už od rána. Lékaři ovšem předem ujistili veřejnost, že stávkující nemocnice poskytnou pacientům akutní péči. Lidé se tak nemusejí bát, že by v případě potřeby nebyli ošetřeni. Konkrétní podoba stávky se bude v jednotlivých zařízeních lišit.

V úterý chtějí na hodinu zastavit výrobu například pracovníci mladoboleslavské automobilky Škoda ve všech jejích závodech. Členové zemědělských odborů chystají demonstraci v Praze. Naopak odboráři z elektráren stávku sice podporují, výrobu energie ale z technologických důvodů nepřeruší.

Protesty zřejmě poznamenají vlakovou dopravu. Nezávislá federace strojvůdců chce dokonce stávku prodloužit o dalších 15 minut; vadí jim totiž přístup úřadů k vyšetřování nedávné tragické nehody, při níž zahynul strojvedoucí vlaku. Zástupci železničářských odborů však už dříve oznámili, že v případě stávky by vlaky kvůli bezpečí cestujících nezůstaly stát na trati, ale dojely by do nejbližší stanice.

Stávka pravděpodobně ochromí i hromadnou dopravu ve velkých městech, a to zejména na Moravě. Provoz zřejmě zastaví většina dopravních podniků v Olomouckém kraji, stejně se zachovají také odboráři v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Havířově a nejspíš i v Brně.

Stávkovat budou také řidiči autobusů a tramvají v Praze. Scénář stávky chtějí zveřejnit až v den protestu, v předstihu ale požádali cestující, aby v čase stávky nevyužívali hromadnou dopravu. Celkem by se mělo zapojit zhruba 70 procent zaměstnanců pražského dopravního podniku, a to včetně části zaměstnanců metra. Strojvedoucí metra jezdit chtějí, aby neohrozili pasažéry, a ke stávce se proto připojí jen rozdáváním letáků. Podle odborů lze ale metro zastavit i bez toho, aby stávkovali strojvedoucí.

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR tvrdí, že plánovaná stávka je nelegální. Zaměstnavatelé proto údajně mohou nepřítomnost stávkujících v práci posuzovat jako neomluvenou absenci a nevylučují, že by mohli po účastnících stávky chtít uplatňovat náhradu škody. Odboráři s tím nesouhlasí.

Odbory upozornily, že někteří zaměstnavatelé – zejména v oblasti dopravy – se údajně snaží odradit své zaměstnance od účasti na stávce nátlakem nebo finančními prémiemi. Objevily se také informace, že se proti protestujícím chystá zasáhnout policie. Mluvčí pražských policistů dnes připustila, že určitá policejní opatření skutečně mohou nastat.

Někteří členové vlády včetně premiéra Topolánka poukazují na to, že odbory jsou v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Například ČMKOS vede sociálnědemokratický senátor Milan Štěch, který bude na podzim znovu kandidovat do Senátu. Skutečným důvodem, proč se teď odbory zviditelňují, jsou proto podle kabinetu blížící se podzimní volby do horní komory parlamentu a krajských zastupitelstev.

Podobný názor má i vedení Křesťanské odborové koalice (KOK), která se jako dosud jediné odborové sdružení od výstražné stávky otevřeně distancovalo. KOK patří k malým odborovým centrálám, má asi 9000 členů. Sdružuje zaměstnance dopravy, školství či státní správy.

ČTK

Úterní stávka odborů ochromí podniky, dopravu i provoz nemocnic
Ohodnoťte tento článek!