Úvěr pro Motol se odkládá, jednání ve sněmovně asi v létě

Úvěr, který by si stát vzal kvůli přestavbě dětské části Fakultní nemocnice Motol, je zatím v nedohlednu. Jeden ze spoluautorů předlohy Josef Janeček odhaduje, že jednat by se o tom mohlo zřejmě až v létě…

PRAHA – Úvěr, který by si stát vzal kvůli přestavbě dětské části Fakultní nemocnice Motol, je zatím v nedohlednu. Sněmovna se měla poslaneckým návrhem zákona o úvěru zabývat už v dubnu. Jeden ze spoluautorů předlohy Josef Janeček (KDU-ČSL) ale nyní odhaduje, že jednat by se o tom mohlo

zřejmě až v létě.

Ředitel ústavu Miloslav Ludvík ale doufá, že poslanci začnou zákon projednávat již na květnové schůzi.

Pokud by byl dětský pavilon uzavřen, musel by pak stát platit 200 milionů korun ročně za to, aby dětem zajistil potřebnou léčbu v zahraničí, uvedl Ludvík. Vyplývá to podle něj z materiálu, který si nechala nemocnice zpracovat.

Janeček řekl, že nyní se „probírají různé argumenty a okolnosti“. Chtěl by, aby ministerstvo zdravotnictví předložilo aspoň koncepci rozvoje pražského zdravotnictví, dotace pro Motol by pak podle něj mohla do takového plánu rozvoje zapadat.

Samotný úvěr pro jednu konkrétní nemocnici může podle něj vyvolat u jiných ústavů pocit, že kdo není v Praze, na státní peníze nedosáhne. „Brňáci tvrdí, že jejich nemocnice dělají prakticky totéž, ale nemají vedle televizi,“ uvedl.


DÁLE ČTĚTE:
Fakultní nemocnice Brno se obává, že ji ohrozí přestavba v Motole

Motolští ale upozorňují na unikátní postavení tohoto největšího zdravotnického zařízení pro děti. „Ať se stane cokoli, konečnou stanicí v případě určení diagnózy, provádění terapie nebo transplantace je Motol,“ uvedl 1. dubna přednosta Dětské

onkologické kliniky II. lékařské fakulty Josef Koutecký.

Počet hospitalizovaných v rámci celé nemocnice v roce 2001 přesáhl 64 tisíc pacientů, z toho bylo téměř 20.000 dětských pacientů.

Státní rozpočet přispívá motolské nemocnici na rekonstrukci od roku 2000. Na letošní rok dostala 100 milionů korun, především na opravu energocentra.

Zařízení loni zcela zkolabovalo, takže nemocnice fungovala půl hodiny jen díky náhradním zdrojům.

Ludvík již dříve řekl, že úvěr je teď vzhledem k úrokovým sazbám výhodný a hlavně celou věc podstatně urychlí.

O úvěru pro Motol se ve sněmovně debatovalo už předloni a loni. Pod současným návrhem jsou podepsáni poslanci ČSSD, ODS, KDU-ČSL a US-DEU.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!