ÚVN chce za pomoci soukromých investorů postavit hotel a ubytovnu

Titulní obrázek

Pražská Ústřední vojenská nemocnice chce za pomoci soukromých investorů postavit hotel pro pacienty, ubytovnu pro personál a parkoviště. ÚVN kvůli tomu připraví výběrové řízení…

Záměr nemocnice, kterou zřizuje ministerstvo obrany, dnes schválila také vláda.

Projekt by se měl uskutečnit jako spolupráce veřejného a soukromého sektoru, takzvaného PPP (Public Privat Partnership). ÚVN chce vybrat investora či skupinu firem, které by hotel, ubytovnu a parkoviště postavily a provozovaly 25 let. „Pak to bude převedeno na nás,“ řekla Ruskovská.

Podle Ruskovské by hotel mohl sloužit mimo jiné pro krátkodobé pacienty, kteří první den absolvují operaci a druhý den jdou na kontrolu. Hotel s kapacitou asi 260 lůžek by jim mohl poskytnout větší komfort. Ubytovna by měla mít asi 240 lůžek. Parkovacích míst bude postaveno asi 300.

V Česku je partnerství státu a soukromníků ve zdravotnictví i v dalších oblastech na bázi PPP zatím v počátcích. Pardubický kraj například potvrdil záměr, po kterého by do PPP v příštích letech vstoupila tamní krajská nemocnice. Nemocnice by tak zajišťovala zdravotnické služby a privátní firma by do rozšíření a vylepšení zdravotnické péče v Pardubicích investovala 2,5 miliardy korun. Za to má 30 let provozovat například správu a údržbu budov nebo dodávku energií.

Spolupráce veřejného a soukromého sektoru je ve světě běžná. V principu je výhodná pro obě strany. Stát do veřejných peněz investuje méně peněz a manažerská a částečně i finanční rizika na sebe bere soukromník.

ČTK

ÚVN chce za pomoci soukromých investorů postavit hotel a ubytovnu
Ohodnoťte tento článek!