Už vás nechceme, vzkazují nemocnice vzpurným lékařům

chirurgie, chirurgové, lékaři, operace

Ředitelé nemocnic odmítají garantovat v současné době klíčový požadavek odborů. A to, že přijmou zpět všechny, kteří dali výpověď v rámci akce „Děkujeme, odcházíme“.

V řadě nemocnic si za ně našli náhradu. Jinde říkají, že si budou vybírat.

„Lékaři deklarovali, že mnoho lidí odejde do zahraničí. To, že se nemocnice staraly, jak lékaře nahradit, je normální,“ řekl Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Odbory ale poté, co jim nabídl dvě miliardy na platy, tvrdí, že pokud se zhruba čtyři tisíce lékařů nebude moci vrátit zpět, bude dohoda nepřijatelná.

„Situace není vůbec ve všech nemocnicích ideální. Jsou i také, kde řekli, že kdo dal výpověď, ať se nevrací,“ prohlásil Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu.

Nemocnice: Zpátky už všechny nevezmeme

V Kladně například již přijali nového primáře neurologie. „Bývalého primáře klidně vezmeme zpět, ale už jako řadového lékaře,“ řekla ředitelka Kateřina Pancová. Liberecká nemocnice nepočítá s gynekology, v Karlových Varech přijmou jen některé.

„Jsou tu i tací, se kterými už spolupracovat nechceme,“ prohlásil Zdeněk Horák, ředitel Karlovarské krajské nemocnice.

Místní internista Peter Igaz, který je i jednou z tváří akce „Děkujeme, odcházíme“, Aktuálně.cz řekl, že mají podepsanou dohodu o solidaritě. Ta jim má zabezpečit, že se budou moci vrátit zpět.

„Pokud vyhraje Lékařský odborový klub, tak si pak Horák nebude moci nic diktovat,“ prohlásil Igaz. Sám ale neví, co bude dělat, když se do karlovarské nemocnice nedostane.

Vybírat si mezi lékaři bude také vedení Fakultní nemocnice Olomouc. „Do 26. ledna mohli výpovědi stáhnout. Stojíme o většinu lékařů, ale ti kteří se nechovali slušně zejména ke svým kolegům, tak s těmi se možná rozloučíme,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí Egon Havrlant.

Lékaři nemohou na akci doplatit

Požadavek lékařů na to, že se všichni musí vrátit zpět, zabrzdil páteční jednání mezi ministrem a odbory. Schůzka se o jeden a půl hodiny protáhla.

Heger poznamenal, že ministerstvo zdravotnictví není schopno zasahovat do zákoníku práce. „Je tady řada signálů, že mnoho oddělení přijalo za lékaře náhradu, někde se rozhodli jejich počet redukovat,“ řekl.

V pondělí dopoledne se uskuteční další schůzka ministra s odbory. Heger ale několikrát zopakoval, že se jeho postoj již nezmění. „Lékaři zde statečně bojují proti korupci. Doufám, že právě ti na celou akci nedoplatí,“ prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Peníze půjdou na platy lékařů, premiér nesouhlasí
Ministr Heger v pátek oznámil, že se od 1. dubna změní úhradová vyhláška. Tím se získají dvě miliardy korun, které půjdou prioritně na platy lékařů. Podle Kubka to znamená, že se navýší hodinová mzda o 15 až 50 korun.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!