Přejít na obsah

Už vás nechceme, vzkazují nemocnice vzpurným lékařům

zpět
31.1.2011
chirurgie, chirurgové, lékaři, operace
zvětšitchirurgie, chirurgové, lékaři, operaceZdroj: tmcnet.com

chirurgie, chirurgové, lékaři, operace | Zdroj: tmcnet.com

 

Ředitelé nemocnic odmítají garantovat v současné době klíčový požadavek odborů. A to, že přijmou zpět všechny, kteří dali výpověď v rámci akce "Děkujeme, odcházíme".

V řadě nemocnic si za ně našli náhradu. Jinde říkají, že si budou vybírat.

„Lékaři deklarovali, že mnoho lidí odejde do zahraničí. To, že se nemocnice staraly, jak lékaře nahradit, je normální,“ řekl Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Odbory ale poté, co jim nabídl dvě miliardy na platy, tvrdí, že pokud se zhruba čtyři tisíce lékařů nebude moci vrátit zpět, bude dohoda nepřijatelná.

„Situace není vůbec ve všech nemocnicích ideální. Jsou i také, kde řekli, že kdo dal výpověď, ať se nevrací,“ prohlásil Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu.

Nemocnice: Zpátky už všechny nevezmeme

V Kladně například již přijali nového primáře neurologie. „Bývalého primáře klidně vezmeme zpět, ale už jako řadového lékaře,“ řekla ředitelka Kateřina Pancová. Liberecká nemocnice nepočítá s gynekology, v Karlových Varech přijmou jen některé.

„Jsou tu i tací, se kterými už spolupracovat nechceme,“ prohlásil Zdeněk Horák, ředitel Karlovarské krajské nemocnice.

Místní internista Peter Igaz, který je i jednou z tváří akce „Děkujeme, odcházíme“, Aktuálně.cz řekl, že mají podepsanou dohodu o solidaritě. Ta jim má zabezpečit, že se budou moci vrátit zpět.

„Pokud vyhraje Lékařský odborový klub, tak si pak Horák nebude moci nic diktovat,“ prohlásil Igaz. Sám ale neví, co bude dělat, když se do karlovarské nemocnice nedostane.

Vybírat si mezi lékaři bude také vedení Fakultní nemocnice Olomouc. „Do 26. ledna mohli výpovědi stáhnout. Stojíme o většinu lékařů, ale ti kteří se nechovali slušně zejména ke svým kolegům, tak s těmi se možná rozloučíme,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí Egon Havrlant.

Lékaři nemohou na akci doplatit

Požadavek lékařů na to, že se všichni musí vrátit zpět, zabrzdil páteční jednání mezi ministrem a odbory. Schůzka se o jeden a půl hodiny protáhla.

Heger poznamenal, že ministerstvo zdravotnictví není schopno zasahovat do zákoníku práce. „Je tady řada signálů, že mnoho oddělení přijalo za lékaře náhradu, někde se rozhodli jejich počet redukovat,“ řekl.

V pondělí dopoledne se uskuteční další schůzka ministra s odbory. Heger ale několikrát zopakoval, že se jeho postoj již nezmění. „Lékaři zde statečně bojují proti korupci. Doufám, že právě ti na celou akci nedoplatí,“ prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Peníze půjdou na platy lékařů, premiér nesouhlasí
Ministr Heger v pátek oznámil, že se od 1. dubna změní úhradová vyhláška. Tím se získají dvě miliardy korun, které půjdou prioritně na platy lékařů. Podle Kubka to znamená, že se navýší hodinová mzda o 15 až 50 korun.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Radek Nohl, Aktuálně.cz

Související články

25.1. Jejich odchod, naše ztráta Jejich odchod, naše ztráta
43 příspěvků
6.1. Odchody doktorů jsou dobrý impulz pro reformu Odchody doktorů jsou dobrý impulz pro reformu
7 příspěvků
21.12. Lékaři to s odchody z nemocnic myslí vážně Lékaři to s odchody z nemocnic myslí vážně
0 příspěvků
3.12. V Česku působí až 2500 zahraničních lékařů V Česku působí až 2500 zahraničních lékařů
1 příspěvků

Komentovat článek: Už vás nechceme, vzkazují nemocnice vzpurným…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Už vás nechceme, vzkazují nemocnice vzpurným…

Komentáře

další 4 komentáře
veselý praktik Do toho!!  | 1. 02. 2011 00:46

Je to legrace, nemocnice mají doktorů většinou nedostatek, každej rozumnej ví, že akce není primárně proti nemocnicím nebo jejich managorům, ale proti státu, přesto chtěj dělat ofuky. Igaz je prej přes svoje relativní mládí v současnosti jeden z nejzkušenějších lékařů varské interny, kde jsou děti v naprosté převaze,a je přesto nejspíš na mušce.Jak todle všechno dopadne, to jsem fakt zvědavej, bude to asi ještě slušná celostátní bitka. Je příjemný na to koukat z dálky, něco jako wrestling na jurosportu.Samozřejmě mám svého favorita. Go,Go,Go,Go!!! Ale zas aby nám kvůli vítězství LOK pojišťovny nesnížily kapitace!

Lékař Kolegové  | 31. 01. 2011 17:34

stačí zrušit smlouvy na služby a dodržovat zákoník práce a ono je to přejde.

Kony Volba je jednoduchá  | 31. 01. 2011 13:34

A tak člověk neví.Všude je u nás lékařů dost,personalní předpisy jsou řádně saturovány,služby v souladu se zákoníkem práce...Co se dá tedy dělat?Pokračovat v DO dokonce,do úplné krize ve zdravotnictví,neboť tam jedině to může dospět.Koneckonců výrok pana ministra:"Lékaři deklarovali, že mnoho lidí odejde do zahraničí. To, že se nemocnice staraly, jak lékaře nahradit, je normální,..“ ,který mi připadá spíše jako od hráče pokru než zodpovědného ministra,ketrý zorpovídá za zdrav.péči,nedává jinou možnost.Konec spekulacím,píše se stále rok 0.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné