Přejít na obsah

ÚZIS: Syfilidy bylo loni hlášeno tisíc případů, víc u mužů než žen

zpět
8.10.2010
růst, graf
zvětšitrůst, grafZdroj: allenschool.edu

růst, graf | Zdroj: allenschool.edu

 

Syfilidy bylo loni v ČR hlášeno téměř tisíc případů, přibližně dvakrát víc než v roce 2006. Pohlavními chorobami trpí víc mužů než žen, vyplývá z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

V průměru za posledních deset let je výskyt syfilidy u mužů vyšší o 29 procent a více než dvojnásobný u kapavky. V roce 2009 evidoval ÚZIS 1721 případů obou nemocí, z toho 1178 u mužů a 543 u žen, uvádí ÚZIS na svém webu.

Loni bylo hlášeno 103 případů syfilidy u injekčních uživatelů drog, což je pětkrát víc než v roce 2006. V posledních deseti letech se injekční uživatelé drog podíleli průměrně 5,2 procenta na nahlášených případech syfilidy a 1,3 na hlášených případech kapavky. V posledních pěti letech podíl lidí, kteří si píchají drogy a onemocněli syfilidou, vzrostl na loňských více než deset procent.

Typickým pacientem u všech hlášených onemocnění syfilidou a kapavkou byl ve sledovaném období svobodný, zaměstnaný muž s heterosexuálním zaměřením ve věku 20 až 29 let se středoškolským vzděláním a zaznamenaným náhodným stykem jako rizikovým sexuálním chováním. U injekčních uživatelů drog byl kromě náhodného styku zjištěn také vysoký podíl promiskuity a prostituce, a to zejména u žen.

V letech 2000 až 2009 mělo více než 42 procent případů onemocnění syfilidou v časném stadiu, v 15 procentech ve stadiu pozdním. Vrozená syfilis byla zaznamenána u necelého procenta celkového počtu. U kapavky šlo v 88 procentech o akutní formu.

Syfilis se přenáší výhradně pohlavním stykem. Pravděpodobnost přenosu syfilidy a kapavky cestou injekční aplikace drog je podle odborníků téměř nulová. Pouze asi pět procent případů je infikováno jinou než pohlavní cestou. Mezi ně patří přenos z matky na dítě - vrozená syfilis. V ojedinělých případech může být syfilis přenesena i prostřednictvím infikovaných předmětů nebo v důsledku velmi blízkého kontaktu s nakaženým člověkem.

U kapavky je původcem onemocnění bakterie - gonokok, který je velmi citlivý na zevní prostředí a mimo lidský organismus rychle hyne. Infekce se přenáší téměř vždy pohlavní cestou.

Povinnému hlášení do Národního registru pohlavních nemocí v ČR podléhají syfilis, kapavka, měkký vřed a infekční onemocnění způsobené chlamydiemi, známé pod názvem „čtvrtá pohlavní nemoc“. Ostatní infekce přenosné pohlavním stykem sledují hygienické stanice.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

4.10. USA záměrně nakazily Guatemalce syfilidou. Teď znějí omluvy USA záměrně nakazily Guatemalce syfilidou. Teď znějí omluvy
0 příspěvků

Komentovat článek: ÚZIS: Syfilidy bylo loni hlášeno tisíc případů,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné