V akciovce nebudeme žádné nelukrativní obory uzavírat

Mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice se z příspěvkové organizace už brzy přemění v akciovou společnost. Tomuto přerodu dalo zelenou zastupitelstvo Středočeského kraje…

Mladá Boleslav – A to i přesto, že se sociální demokraté pokoušeli přeměně nemocnic zabránit.

Kromě petice, kterou jen na Mladoboleslavsku podepsalo 17 tisíc lidí, se pokusili vtěsnat zákaz převodu nemocnic do zákona o hluku.

To ale prezident vetoval a poslanci neprosadili. Mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice začne s převodem podle našich informací v dubnu. Mluvčím nemocnice, ale také náměstkem ředitele pro investice a marketing, je Václav Řičář.

Jak se změní po převodu na akciovou společnost zdravotní péče?

Bude stejná jako doposud, naopak ji chceme zlepšovat a rozšiřovat.

Tohle by ale mělo být normální i v příspěvkové organizaci. Ptám se tedy znovu, proč převod?

Předně to je otázka hlavně pro našeho zřizovatele, ale i já mohu jmenovat několik důvodů. Třeba ten, že budeme moci finančně motivovat zaměstnance. ¨

A to jak ve chvíli, kdy je budeme chtít odměnit za výbornou práci, ale třeba i ve chvíli, kdy je třeba ohodnotit špatně odvedenou práci.

V ekonomické rovině může akciová společnost pružněji reagovat na ekonomickou situaci a být ještě o něco agresivnější, například s dodavateli.

Co dalšího? Neříkejte, že to jsou dvě hlavní výhody. Budete třeba tlačit na zaměstnance, aby stejnou práci dělali v menším personálním obsazení?

Ten tlak už tu je ve větší či menší intenzitě vlastně od doby, kdy nemocnici převzal Středočeský krajský úřad a ani v akciovce se to nezmění. Tlak na efektivnost zůstane určitě zachován.

Které nelukrativní obory uzavřete jako první?

Nic uzavírat nebudeme.

To říkáte teď, ale jak tomu zabráníte? Když bude obor nelukrativní, tak na něm nebudete přece prodělávat.

Už teď nemocnice má řadu nelukrativních nebo ztrátových oddělení, jejichž ztrátu kompenzují činnosti ziskové. Navíc jsme vázáni středočeskou zdravotnickou koncepcí, takže žádné rušení neplánujeme.

Jaká bude hierarchie ve vedení nemocnice?

V současné době je zřizovatelem Sdružení zdravotnických zařízení, pod které Klaudiánova nemocnice spadá, Středočeský kraj. Ten jmenuje ředitele.

V akciové společnosti je představenstvo a dozorčí rada, kterou rovněž jmenuje krajská rada. Takže pořád za vším stojí kraj.

Kdo je v představenstvu?

Současný ředitel MUDr. Raduan Nwelati, JUDr. Ladislav Řípa a já.

A kdo byl zvolen do dozorčí rady akciové společnosti?

MUDr. Jaroslav Mitlener, Ing. Miroslav Olšák, Jaroslav Král, Mgr. Svatopluk Kvaizar, MUDr. Jiří Nováček a Jana Sedláčková.

Poslední otázka. Jak se bude nové zařízení jmenovat?

To nebude jiné zařízení. Zdravotní péče se nezmění. Nebude jen mít název Sdružení zdravotnických zařízení, ale Oblastní nemocnice, akciová společnost, Klaudiánova nemocnice.

Boleslavský deník , JIŘÍ MACEK

Ohodnoťte tento článek!