V Babicích léčí už celý rok

Do babické léčebny přijímají pacienty z klinik a oddělení FNB, kde vlastně uvolňují akutní lůžka. Neníli využita kapacita, mohou přijmout pacienty i z jiných zdravotnických zařízení…

Před rokem byla plicní nemocnice v Babicích nad Svitavou začleněna do svazku Fakultní nemocnice Brno (FNB) a přeměnila se z akutní lůžkové péče nemocí dýchacích cest i onkologických onemocnění v léčebnu dlouhodobě nemocných.

„Můžeme se ctí konstatovat, že léčebna funguje, stará se i o umírající a dlouhodobě zdravotně handicapované,“ prohlásil ve středu před novináři ředitel FNB Jan Burian.

Obavy se nesplnily

Připomněl počáteční obavy lidí z okolí i některých odborníků, že zdravotnické zařízení v Babicích zanikne, že v Brně bude narušena akutní péče o nemocné s uvedenými nemocemi. S obavami se mnozí dívali na paliativní péči. Naštěstí neměli pravdu. Ve středu se vedení FNB setkalo v babické léčebně se starosty pěti okolních obcí. „Shodli jsme se, že po roce nedošlo ke změnám v tom, co jsme deklarovali. Péče o seniory a nemocné byla dobře nastartovaná,“ řekl Burian Právu. „Máme se zdejší léčebnou dobré vztahy,“ potvrdili oslovení starostové. „Báli jsme se, že naše nemocnice zanikne. Teď už je snad vše v pořádku,“ řekl Právu jeden starší člověk z Babic. Malý, nicméně nezanedbatelný problém je v tom, že léčebně se sice říká babická, ale je umístěna v katastru Bílovic nad Svitavou. „Pacienti umírají v Bílovicích. Budeme muset pozměnit název, i když v povědomí zůstávají Babice,“ říká Burian. Do babické léčebny přijímají pacienty z klinik a oddělení FNB, kde vlastně uvolňují akutní lůžka. Neníli využita kapacita, mohou přijmout pacienty i z jiných zdravotnických zařízení, případně z domácího prostředí. „Přijímáme pacienty s chronickou povahou onemocnění nebo s onemocněním v postakutním stadiu, kdy se zdravotní stav pacienta již stabilizoval a nelze očekávat zahájení intenzívní léčby,“ stojí v informačním letáčku. Léčebna je umístěna ve smíšených lesích nad údolím Svitavy mezi Bílovicemi a Adamovem. Kvalita vzduchu je srovnatelná s Jeseníky. „Ve třech poschodích máme celkem 85 lůžek, z toho 19 v paliativní péči,“ informovala vrchní sestra Jana Chladilová. V roce 2001 přijali téměř 850 pacientů, propustili bezmála 560, zemřelo 239. Průměrný věk hospitalizovaných je 74 let, průměrná ošetřovací doba činí téměř 40 dnů, což vzhledem k zaměření léčebny není mnoho. Kapacita je využita na 89,8 procenta, udává strohá statistika.

Vracejí lidi do života

Podle primáře léčebny Radomíra Křenka jsou schopni po intenzívním cvičení vrátit většinu pacientů do života. Znamená to, že se dokáže sám obsloužit, může se vrátit domů. Křenek však poukazuje na skutečnost, že některé služby, a konkrétně právě rehabilitace, nejsou zdravotními pojišťovnami hrazeny. „Uvítali bychom vícezdrojové financování, i od pacientů,“ dodal. Podle poptávky by mohla být babická léčebna větší. „Pokud budou pojišťovny ochotny, jsme připraveni kapacitu rozšířit,“ ujistil ředitel Burian.

Jan Trojan, Právo, 29.3.2002

Ohodnoťte tento článek!