V Berouně mají jako jediní v Čechách plně digitální mamograf

Titulní obrázek

V Berouně mají jako první v Čechách plně digitální mamograf pro vyšetření prsu. Několik podobných zařízení s přímou digitalizací je v současnosti na Moravě, v Čechách ale tento typ dosud chyběl. ČTK to řekl lékař místopředseda Asociace mamodiagnostiků ČR Jan Daneš…

„Existují dva druhy digitalizace – nepřímá a přímá. Tohle je první přístroj s přímou digitalizací v Čechách,“ vysvětlil Daneš s tím, že vedle toho ještě existují klasické mamografy s filmovou technologií.

Digitální přístroje jsou ale rychlejší, nemusejí se nikam chodit vyvolávat snímky a mají i další výhody. Typ instalovaný v Berouně je podle Daneše vybaven unikátní technologií se stříbrným filtrem, což přináší kromě podstatně zlepšené kvality obrazu i snížení záření až o 30 procent.

Digitální mamografické přístroje s přímou digitalizací budou podle Daneše v následujících letech postupně vytlačovat klasickou filmovou mamografii.

Mezi hlavní výhody digitalizace patří lepší zobrazení prsů zvláště u žen s bohatší žlázou, nízká dávka záření, možnost dodatečných úprav obrazu, snadné ukládání snímků či možnost elektronického posílání do jakékoliv nemocnice – k operaci nebo ke konzultaci s druhým lékařem. „V neposlední řadě se šetří životní prostředí, protože odpadá vyvolávání rentgenových filmů,“ podotkl.

Nevýhodou moderních mamografů je jejich vysoká cena, která je až trojnásobná ve srovnání s běžným mamografickým přístrojem.

Vysoké jsou také náklady na údržbu a výměnu speciálního detektoru, jehož životnost je omezená. Nový mamograf pro berounské mamocentrum vyšel na devět milionů korun, cena klasických přístrojů s filmovou technologií se pohybuje kolem tří milionů.

Vyšetření je zatím hrazeno všemi zdravotními pojišťovnami, a to ve stejné výši jako klasická mamografie. V budoucnosti se uvažuje o změně úhrady tohoto vyšetření tak, aby se pokryly vložené náklady.

Zhoubný nádor prsu je nejčastější rakovinou českých žen, ročně postihne přes 5000 žen a zhruba 2000 zemře.

ČTK

V Berouně mají jako jediní v Čechách plně digitální mamograf
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů