Přejít na obsah

V Berouně mají jako jediní v Čechách plně digitální mamograf

zpět
10.10.2008

V Berouně mají jako první v Čechách plně digitální mamograf pro vyšetření prsu. Několik podobných zařízení s přímou digitalizací je v současnosti na Moravě, v Čechách ale tento typ dosud chyběl. ČTK to řekl lékař místopředseda Asociace mamodiagnostiků ČR Jan Daneš...

„Existují dva druhy digitalizace - nepřímá a přímá. Tohle je první přístroj s přímou digitalizací v Čechách,“ vysvětlil Daneš s tím, že vedle toho ještě existují klasické mamografy s filmovou technologií.

Digitální přístroje jsou ale rychlejší, nemusejí se nikam chodit vyvolávat snímky a mají i další výhody. Typ instalovaný v Berouně je podle Daneše vybaven unikátní technologií se stříbrným filtrem, což přináší kromě podstatně zlepšené kvality obrazu i snížení záření až o 30 procent.

Digitální mamografické přístroje s přímou digitalizací budou podle Daneše v následujících letech postupně vytlačovat klasickou filmovou mamografii.

Mezi hlavní výhody digitalizace patří lepší zobrazení prsů zvláště u žen s bohatší žlázou, nízká dávka záření, možnost dodatečných úprav obrazu, snadné ukládání snímků či možnost elektronického posílání do jakékoliv nemocnice - k operaci nebo ke konzultaci s druhým lékařem. „V neposlední řadě se šetří životní prostředí, protože odpadá vyvolávání rentgenových filmů,“ podotkl.

Nevýhodou moderních mamografů je jejich vysoká cena, která je až trojnásobná ve srovnání s běžným mamografickým přístrojem.

Vysoké jsou také náklady na údržbu a výměnu speciálního detektoru, jehož životnost je omezená. Nový mamograf pro berounské mamocentrum vyšel na devět milionů korun, cena klasických přístrojů s filmovou technologií se pohybuje kolem tří milionů.

Vyšetření je zatím hrazeno všemi zdravotními pojišťovnami, a to ve stejné výši jako klasická mamografie. V budoucnosti se uvažuje o změně úhrady tohoto vyšetření tak, aby se pokryly vložené náklady.

Zhoubný nádor prsu je nejčastější rakovinou českých žen, ročně postihne přes 5000 žen a zhruba 2000 zemře.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: V Berouně mají jako jediní v Čechách plně…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku V Berouně mají jako jediní v Čechách plně…

Komentáře

1 komentář
Helena mamograf  | 12. 08. 2012 10:05

Jak se mohu objednat? Děkuji

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné