Přejít na obsah

V Boru na Tachovsku otevřou výjezdové místo záchranné služby

zpět
11.1.2016
sanitka, záchranka, záchranná služba
zvětšitsanitka, záchranka, záchranná služba
Autor: Miroslav Chaloupka

sanitka, záchranka, záchranná služba | Autor: Miroslav Chaloupka

 

Ve čtyřtisícovém Boru na Tachovsku otevřou 1. února výjezdové místo záchranné služby, o nějž město usilovalo 14 let. Zabezpečí nonstop lékařskou službu v odlehlém pohraničí včetně obří průmyslové zóny i části dálnice D5.

V Boru bude nepřetržitě sloužit jeden řidič a jeden záchranář, půjde o pět nových zaměstnanců, řekla ČTK krajská radní Milena Stárková (ČSSD).

Tachovsko je jedním ze dvou okresů ČR, kde chybí nemocnice s akutními lůžky. Pacienti musí do Plzně a Stodu na jihu Plzeňska. Příhraniční okres bude od února nadstandardně zabezpečený rychlými sanitními vozy se zdravotníky. Na Tachovsku jsou nyní výjezdová místa v Tachově, Stříbře, Plané a Konstantinových Lázních. Žádný jiný okres jich tolik nemá. Celkem jich je nyní v Plzeňském kraji 23.

Nové výjezdové místo bude mít akční rádius do 20 kilometrů. Do oblasti Borska bude od února v případě potřeby zajíždět lékař z Tachova, Plané, nebo z výjezdového místa ze Stoda či z Domažlic. Samotný Bor má 2700 obyvatel a zbytek žije ve 21 osadách.

„Do Boru přijmeme pět nových zaměstnanců, dalších pět lidí tam přejde z Tachova,“ řekla Stárková. V Tachově jsou nyní dvě výjezdové skupiny, jedna dvoučlenná a druhá tříčlenná; od února tam zůstanou dvě dvoučlenné.

Kraj vydá na provoz místa v Boru tři miliony korun ročně. Celkem letos dá záchranné službě 240 milionů Kč, shodně jako loni. Dalších až 150 milionů Kč činí platby od pojišťoven.

„Nový nízkopodlažní objekt přišel na necelých šest milionů korun. Vznikl v zadním traktu polikliniky, kde jsou hasiči a policie,“ řekl starosta Boru Petr Myslivec. Město ho za symbolický pronájem poskytne dlouhodobě zdravotnické záchranné službě.

Záchranka je podle Myslivce nutná nejen pro obyvatele rozlehlého a řídce osídleného pohraničí, ale také kvůli CTParku, druhé největší průmyslové zóně v kraji. „Počet zaměstnanců tam roste. Nyní jich je tam asi 2000 a do roku 2017 to má být o 1000 více,“ řekl. Lékaři v Boru mají mezi pacienty stále více pracovníků CTParku.

„Počet výjezdů do této lokality se v posledních letech znásobil. Z dosud provozovaných stanovišť v Tachově, Stříbře a Plané tam vyjíždíme několikrát denně,“ řekl ředitel krajské záchranky Pavel Hrdlička. Nové stanoviště výrazně zkrátí dojezdové časy.


Komentovat článek: V Boru na Tachovsku otevřou výjezdové místo…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné