V Brazílii nepovolili potrat lidského plodu, který nemá mozek

V Brazílii odmítli povolit potrat ženě těhotné s plodem bez mozku. Podle soudce k tomu není důvod, jelikož život dotyčné není ohrožen. V úterý o tom informoval deník Estado de Sao Paulo.

K závěru dospěl pomocný soudce jihovýchodního brazilského státu Minas Gerais. Řídil se principem, podle něhož je možné interrupci povolit jen v případě bezprostředního ohrožení matčina života.

Přerušení těhotenství by naopak bylo v rozporu s ústavním brazilským právem na život. Soudce si byl přitom podle deníku vědom, že dítě bez mozku po porodu nepřežije.

V Brazílii jsou potraty zakázány a výjimkou je pouze dítě počaté při znásilnění nebo situace, kdy je ohrožen život matky. Ministerstvo zdravotnictví si je vědomo, že nelegální potraty podstupují miliony žen a několik tisíc z nich při tom každý rok zemře.

Vláda prezidenta Luize Inácia Luly da Silva se sice pokoušela situaci změnit a potraty zlegalizovat, ale narazila na odpor katolické církve. Brazílie má skoro 190 milionů obyvatel a víc než 70 procent z nich jsou katolíci.

Ohodnoťte tento článek!