V Brně léčili kmenovými buňkami již 30 nemocných

Na tři desítky pacientů s chorobami srdce a tepen prodělalo loni v Brně léčbu pomocí kmenových buněk. „Léčba je zatím úspěšná, na hodnocení této metody je však ještě brzy,“ říká Jaroslav Meluzín z Fakultní nemocnice u sv. Anny…

Jedna z nejnovějších metod léčby pacientů po infarktu myokardu byla ve svatoanenské nemocnici a ve Fakultní nemocnici Brno zavedena před rokem.

Nemocní před zavedením kmenových buněk prodělali i angioplastiku ( rozšíření srdeční tepny pomocí stentu). „Musíme zjistit, zda úspěšná léčba je dána stentem, kmenovými buňkami či obojím,“ říká.

K tomu je třeba více času i více pacientů.

Výhodou kmenových buněk je schopnost získat podobu tkáně, do níž jsou zavedeny.

Dokáží například zhojit tkáň poškozenou při infarktu myokardu. Lékařský zákrok je pro pacienta šetrný. Z pánevních kostí lékaři několika vpichy získají kostní dřeň.

Buňky pak vpraví do srdeční tepny. Transplantace trvá asi 40 minut a pacient je při vědomí.

K léčbě kmenovými buňkami jsou podle lékaře vhodní lidé mladší 70 let, kteří prodělali první infarkt a mají nezvratně poškozený srdeční sval.

Podle kardiologa Ladislava Grocha jsou implantace kmenových buněk i používání stentů revoluci v léčbě srdečních chorob.

„Daří se nám zachránit život asi 97 procentům lidí, které sanitka přiveze s akutním infarktem,“ říká.

Horší je situace, kdy lidé infarkt zanedbají a lékaře vyhledají pozdě. Pro infarkt je typická svírává bolest na hrudníku, těžké dýchání, pocení, výkyvy tepu.

Hned je třeba volat záchrannou službu. Velmi účinné je požití obyčejného aspirinu.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!