Přejít na obsah

V Brně otevřeli Národní tkáňové centrum za 420 milionů

zpět
16.9.2011
věda, laboratoř, výzkum, mikroskop
zvětšitvěda, laboratoř, výzkum, mikroskopZdroj: ctv.ca

věda, laboratoř, výzkum, mikroskop | Zdroj: ctv.ca

 

V Brně dnes slavnostně otevřeli Národní tkáňové centrum, které ukládá tkáňové a buněčné transplantáty. Investice do instituce v nově postavené budově naproti bohunické nemocnici byla 420 milionů korun. Centrum bude jediným pracovištěm svého druhu v Česku. Stojí za ním akciová společnost, v níž má většinu soukromý vlastník. Stát vlastní 24 procent akcií v hodnotě kolem tří milionů korun.

Centrum má dodávat nemocnicím v celé republice „umělé“ cévní protézy, chrupavky či buněčné kožní štěpy pro tkáňovou terapii. K přípravě tkání využije nanomateriálů, buněk pacientů a postupů genového inženýrství. Instituce má mít asi 55 zaměstnanců, některé provozy již pár týdnů fungují. Centrum bude suplovat a rozšiřovat fungování necelé desítky různě specializovaných tkáňových bank, které doposud v Česku fungovaly. Nahradí z větší části i fungování tkáňové banky ve Fakultní nemocnici Brno.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger novinářům řekl, že poté, co budou provozy spuštěny a „doladí se“ potřebná povolení, by mělo centrum začít naplno pracovat. “…aby se (produkuty centra) dostaly na trh, kupovaly se do nemocnic a dávaly se pacientům výhodněji, než jak se to dělá dnes. Jak z hlediska bezpečnostního, tak z hlediska ekonomického,“ uvedl.

Motivem pro vznik centra byl nový zákon o tkáních a buňkách z roku 2009, který zpřísnil nakládání s transplantáty. Podle Hegera ale nové pracoviště zřejmě bezezbytku nenahradí fungování některých tkáňových bank, ty by mohly díky své specializaci fungovat dál.

Soukromým partnerem státu v akciové společnosti je ve společnosti firma PrimeCell. Podle výpočtů společnosti Čekia a databáze ČTK Prodata patří většinový podíl ve firmě společnosti Prime Rate, jejíž stoprocentní majitel má sídlo na Kypru.


Oprava:

Společnost PRIME RATE, s. r. o., není akcionářem ani podílníkem společnosti PrimeCell, a. s., jak mylně uvádí zpráva ČTK.

Zdroj: Prime Rate, s. r. o.


Komentovat článek: V Brně otevřeli Národní tkáňové centrum za 420…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V Brně otevřeli Národní tkáňové centrum za 420…

Komentáře

dalších 6 komentářů
katango Super  | 18. 09. 2011 18:10

Já se spokojím s hrnkem kafe a sklenicí ouza s vodou někde ve stínu olivovníků. Jsem skromný děvče.

98 Super  | 18. 09. 2011 08:16

Kypr, to je něco jako Řecko. Tam budou peníze daňových poplatníků v bezpečí. Pod cypřiši se sklenou ouza.

Jiří Antonín Votýpka Bůh nás chraň a zlosynům zmar!  | 17. 09. 2011 08:49

Byl jsem sdělovacími prostředky poučen že evolucí převzaly banky úlohu všemožných mocenských lóží a mafií. Jak se zdá něco napovídá i sám název tkáňové "BANKY".Finanční svět se doplní ještě o lukrativní svět obchodu s orgány a životem... Bůh nás chraň a zlosynům jen zmar!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné