V Brně vzniklo 100 lůžek následné péče, další chce město i kraj

Plán SurGal Clinic v Brně

Nový pavilon se 100 lůžky následné péče vznikl v areálu nemocnice SurGal Clinic v Brně. Zařízení ho postavilo kvůli nedostatečné kapacitě lůžek následné péče v kraji, uvedla dnes v tiskové zprávě asistentka ředitelky Šárka Becková.

Nedostatek lůžek pro dlouhodobě nemocné letos řešilo město, kraj i ministerstvo zdravotnictví. V Brně by mohla léčebna dlouhodobě nemocných vzniknout v Nemocnici Milosrdných bratří, kraj má záměr obdobná lůžka i se sociálním zaměřením zřídit v Tišnově, Břeclavi nebo Hustopečích.

Pavilon vznikl ve vnitrobloku soukromé SurGal Clinic namísto původního parkoviště. Krom 100 lůžek má vlastní stravovací provoz a 80 krytých parkovacích stání. „Veškerá zdravotní péče je hrazena zdravotními pojišťovnami,“ uvedla Becková. Podle ní si mohou lidé v nadstandardním programu vybrat jednolůžkový pokoj ze tří kategorií, ale také stravu exclusive, rekondiční program nebo další služby.

Pracoviště zprovoznilo i elektronický formulář žádosti o příjem pro zjednodušení celého procesu. Péči poskytuje pacientům s dlouhodobým onemocněním, kteří vedle léčby potřebují i ošetřovatelskou péči a rehabilitaci. „O pacienty se stará tým složený z lékaře, fyzioterapeuta, diplomovaných sester, praktických sester a nižšího zdravotnického personálu. K dispozici je také sociální pracovník, který poskytuje poradenství rodinám a spravuje administrativní agendu,“ uvedla Becková.

Nedostatek míst pro dlouhodobě nemocné pacienty řešili v Brně zástupci ministerstva, kraje a města v březnu. Zdravotní záchranné službě se stalo, že kvůli plným nemocnicnicím vozila v sanitce několik hodin pacienta, kterého musela odvézt do jiného kraje. Zástupci všech stran se shodli na tom, že je nedostatek lůžek pro dlouhodobě nemocné. Tito klienti jsou i na interních lůžkách, která pak chybí pro pacienty s aktuálními problémy. Řád Milosrdných bratří chce ve stejnojmenné nemocnici v Brně vybudovat léčebnu dlouhodobě nemocných se 100 lůžky, kraj chce desítky lůžek podobného rázu i se sociálním zaměřením přidat v Tišnově, Břeclavi a Hustopečích.

Ohodnoťte tento článek!