V Brně vznikne centrum léčby rakoviny za 330 milionů korun

rekonstrukce, stavba

V brněnském Masarykově onkologickém ústavu vznikne centrum výzkumu rakoviny za 330 milionů korun. Umožní lékařům pokrok v trendu léčby ušité na míru konkrétnímu pacientovi. Rozšíří také možnosti uplatnění pro mladé vědce. Centrum vznikne díky třísetmilionové evropské dotaci.

Její přidělení podepsal ministr školství Josef Dobeš (VV), sdělila v tiskové zprávě Petra Roubíčková z tiskového oddělení ministerstva.

V centru se budou odborníci věnovat výzkumu nádorů, které už dnes na Žlutém kopci léčí. Týká se to rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku i dalších. „Tento projekt nám nepochybně umožní, abychom se zařadili mezi přední pracoviště, a troufám si říct, že v Evropě a na světě,“ řekl nedávno ředitel ústavu Jiří Vorlíček.

Nově vyvinuté metody léčby například umožní dřív než dnes zjistit, zda nasazená léčba u konkrétního pacienta funguje. Lékaři ji tak budou moci lépe řídit, aby byla šetrnější.

Centrum ústav zřídí v pavilonu F, kde jsou dnes laboratoře a který zčásti slouží ambulantně léčeným. Za zhruba 100 milionů korun se objekt opraví, za dalších asi 120 milionů korun se koupí moderní přístroje, které dnes výzkumníkům v ČR nejsou k dispozici a se kterými jezdí pracovat do zahraničí. Zbytek peněz půjde na nákup dalších, běžnějších přístrojů a platy výzkumníků v prvních letech fungování centra.

Podle autorů záměru bude hlavním přínosem centra úzké propojení vědců zabývajících se základním výzkumem nádorové biologie a lékařů. „Což umožní přímou a především rychlou aplikaci nových poznatků do klinické praxe,“ uvedla Roubíčková.

Centrum přispěje i k odbornému růstu postgraduálních studentů a mladým vědcům nabídne kariérní růst. „Dlouhodobým problémem české vědy je zapojení a uplatnění mladých vědeckých pracovníků v praxi,“ řekl k tomu Dobeš.

V Brně vznikne centrum léčby rakoviny za 330 milionů korun
Ohodnoťte tento článek!