V bývalé LDN v Brně vznikne zdravotně-sociální komplex

Brno plánuje vybudovat v bývalé léčebně dlouhodobě nemocných na Červeném kopci zdravotně-sociální komplex s 210 lůžky. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Odhadem to bude stát asi 300 milionů korun.

Z objektu se nedávno přestěhovali dlouhodobě nemocní do zrekonstruovaných prostor Nemocnice Milosrdných bratří. Nyní budova slouží jako dočasné bydlení asi pro 50 lidí z končící ubytovny v Šámalově ulici. Podle Hladíka je investice otázkou příštího volebního období.

Radní Brna schválili vyhlášení architektonické soutěže na podobu komplexu. „Vyhlásíme ji 1. června a zájemci se budou moct tři týdny hlásit se svým portfoliem. Odborná komise z nich pak vybere šest nebo sedm uchazečů, kteří budou mít erudici a zkušenost a dokážou navrhnout nejen obálku, ale i rozložení a efektivnost funkcí uvnitř areálu,“ uvedl Hladík.

Podle něj se zdemoluje většina objektů vyjma jednoho, který by se dal využít. Vznikne přes 200 lůžek, která budou na pomezí zdravotnictví a sociální péče, tedy zařízení mezi léčebnou dlouhodobě nemocných a domovem pro seniory. Sloužit by v něm měli jak lékaři, tak sociální pracovníci. Podle Hladíka se totiž nyní třeba v domovech stává, že senioři kvůli špatnému zdraví jedou na nějakou dobu do nemocnice, potom zpět a je to vysilující pro ně i pro personál.

Lůžka v novém komplexu by měla být částečně hrazená ze sociálního a částečně ze zdravotního pojištění. Pokud vyjednávání nevyjde, může podle Hladíka v objektu vzniknout léčebna dlouhodobě nemocných nebo domov. Součástí bude Národní dohledové centrum telemedicíny a tísňového volání nebo edukační zdravotnické centrum.

Nyní v objektu na Červeném kopci bydlí lidé ze zrušené ubytovny v Šámalově ulici, kterým město poskytlo dočasné bydlení do 4. září. Za pomoci sociálních pracovníků hledají lidé byty, místa v azylových domech nebo ubytovnách. Podle Hladíka už dvě rodiny jednají o odchodu do jiného bydlení. Obyvatelé z okolí bývalé léčebny měli obavy, aby v místě nevyrostla ubytovna sociálně slabších občanů.

Ohodnoťte tento článek!