V bývalé zábřežské porodnici vznikla nová ošetřovatelská lůžka

Dvě desítky lůžek následné ošetřovatelské péče vzniklo v budově bývalé porodnice v Zábřehu na Šumpersku, jejíž rekonstrukce stála přes deset milionů korun. Nemocnice Šumperk chce v budoucnu v bývalé porodnici počet lůžek následné péče ještě rozšířit, řekl předseda představenstva nemocnice Martin Polach mladší.

„K myšlence otevřít další ošetřovatelská lůžka nás prakticky přivedla neustále rostoucí poptávka po tomto typu péče. Lůžka v naší nemocnici máme prakticky stále plná, proto nás napadlo otevřít další lůžka v budově bývalé porodnice. A jsem rád, že se nám to i díky vstřícnosti zdravotních pojišťoven úspěšně podařilo,“ uvedl Polach.

Výrazný podíl na rostoucí poptávce po ošetřovatelské péči má podle Polacha i demografický vývoj v regionu, průměrný věk obyvatel se zvyšuje.

Bývalá zábřežská porodnice je detašovaným pracovištěm ošetřovatelského úseku šumperské nemocnice. Také v Zábřehu se personál soustředí na pacienty po akutním onemocnění, úrazu či operaci, jejichž stav je klinicky stabilizovaný, ale vyžaduje ještě doléčení a ošetřovatelskou péči tak, aby se tito lidé mohli vrátit domů.

„Oddělení se soustředí zejména na pacienty se ztrátou soběstačnosti, zhoršením mobility, poruchami výživy a hydratací, pacienty s chronickými ranami vyžadujícími pravidelnou ošetřovatelskou péči, kterou nelze zrealizovat v domácích podmínkách,“ uvedla hlavní sestra Nemocnice Šumperk Monika Žaitliková.

Ještě předtím, než nemocnice do budovy nastěhovala lůžka ošetřovatelské péče, musela bývalou zábřežskou porodnici zrekonstruovat a přizpůsobit imobilním pacientům. „Vyměnili jsme elektroinstalaci, vybudovali nový rozvod kyslíku pro pacienty, nainstalovali nový systém spojení pacient – sestra a všude jsme položili novou podlahu,“ uvedl správce šumperské nemocnice Martin Pelnář. Nové je i sociální zázemí pro pacienty a personál. „V budově jsme museli vybudovat i nový výtah,“ dodal Pelnář.

Bývalá porodnice byla v Zábřehu postavena v roce 1961 a její provoz byl ukončen v roce 2004. V budově pak byla ambulance a jednodenní chirurgie. V loňském roce budovu od majitelů odkoupil právník Martin Polach mladší prostřednictvím společnosti MAPO Reality, která patří do holdingu MAPO Group. Firma nyní bývalou porodnici šumperské nemocnici pronajímá.

Nemocnice Šumperk je soukromým zdravotnickým zařízením. Od roku 2015 ji vlastní lékař Martin Polach. Nemocnici tehdy získal od skupiny Agel. Změna majitele šumperské nemocnice souvisela s dřívější transakcí, při které Polach miliardáři Tomáši Chrenkovi prodal svůj čtvrtinový podíl v Agelu a výměnou za to mu Chrenek přenechal nemocnici, která byla součástí zdravotnické skupiny Agel. Šumperská nemocnice ročně zajišťuje zdravotní péči pro zhruba 200.000 lidí.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!