V Č. Kostelci vznikne nové zázemí pro mobilní hospic a stacionář

Hospic Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku postaví za víc než 16 milionů korun nové zázemí pro mobilní hospic a domácí hospicovou péči s paliativní ambulancí a stacionářem. Stavbu objektu, který by měl být hotový do konce roku 2019, podpoří 12 miliony korun Královéhradecký kraj. Zbytek nákladů uhradí ze svých zdrojů kostelecká oblastní charita, která je provozovatelem hospice.

Mobilní hospic byl společně s paliativní ambulancí založen v roce 2010 a jeho jednotlivé části dosud sídlí odděleně. Služba mobilního hospice spočívá v tom, že odborný personál dochází přímo do domácností těžce nemocných a umírajících. Ročně poslouží stovce pacientů. Ambulance poskytuje paliativní péči nemocným, kteří mohou být doma a léčba bolesti je u nich možná ambulantní formou. Ročně této péče využije zhruba 250 pacientů.

Podle ředitele hospice Miroslava Wajsara by hospicová péče měla mít tři hlavní pilíře: lůžkový hospic přímé péče, mobilní hospic a ambulanci paliativní medicíny a léčby bolesti. „Průměrná délka pobytu je u nás jen mezi dvěma až třemi týdny, tedy lidé většinu času tráví doma, proto je mobilní péče a ambulance tolik potřebná,“ uvedl dříve Wajsar.

Kostelecký hospic, který nabízí 30 lůžek, vznikl v roce 1995 jako první zařízení svého druhu v zemi. Hospic ročně poslouží zhruba 400 lidí, z nichž asi 350 v zařízení zemře. Lůžka jsou využita z téměř 90 procent.

Ohodnoťte tento článek!