V části Moravskoslezského kraje je smogová situace

Meteorologové včera dopoledne kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám vyhlásili smogovou situaci. Platí až do odvolání pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornil, že v blízké době je možnost vyhlášení regulace, při níž už podniky s prašnými provozy musejí dodržovat některá opatření.

Smogová situace se vyhlašuje, pokud aspoň na polovině meteorologických stanic překročí průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a pro příštích 24 hodin se neočekává pokles.

„Doporučujeme zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem,“ uvedli meteorologové.

Vyzvali, aby lidé maximálně omezili využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používali veřejnou dopravu. „Emise ze spalovacích motorů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého,“ připomněli meteorologové.

Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl odpoledne překročen na většině stanic v regionu. Místy i více než dvojnásobně překračoval mezní hranici. Podle aktuálních hodinových koncentrací byla odpoledne situace v regionu hodnocena rozdílně, především v Ostravě ji ale meteorologové označili jako špatnou.

„Rozptylové podmínky budou odpoledne většinou mírně nepříznivé, v noci a k ránu postupně většinou nepříznivé. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat většinou nad hodnotou stanoveného imisního limitu, místy i výrazně,“ uvedli ve výhledu na další hodiny.

Moravskoslezský kraj je jednou z oblastí s nejznečištěnějším ovzduším v Česku. Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší ovlivňuje průmysl, doprava a topení v domácnostech, ale podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!