V čele IKEM Štefan Vítko

Ministr zdravotnictví David Rath včera nečekaně odvolal ředitele pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) profesora Rudolfa Poledne. Na jeho místo týž den jmenoval šéfa transplantačního centra IKEM MUDr. Štefana Vítka…

„Důvodem odvolání je porušení bonusového a sankčního řádu. Ředitel Poledne chtěl znovu zadlužit IKEM, a to nemohu připustit,“ řekl Právu ministr zdravotnictví David Rath.

Uvedl, že zastavil všechny investice ve státních nemocnicích s tím, že peníze budou použity na oddlužení nemocnic.

„Profesor Poledne bez mého souhlasu chtěl pokračovat v investicích, bez nichž se ale IKEM nyní obejde a nejsou pro něj rozhodující, a to z rozpočtu IKEM. Tím by tuto nemocnici znovu zadlužil,“ řekl Rath.

Od nového ředitele Štefana Vítka ministr očekává, že hospodaření IKEM bude znovu vyrovnané, dále že najde silného a mezinárodně uznávaného partnera v medicíně a výzkumu, a to buď v USA, nebo v zemích Evropské unie.

„Tak bychom získali pro Prahu významné vědecké centrum, podobně jako jsme to udělali v Brně, kde v Nemocnici u sv. Anny ve spolupráci s americkou Mayo Clinic vznikne světové centrum výzkumu kardiovaskulárních onemocnění,“ řekl Rath.

Třetím úkolem nového ředitele bude, aby spolu s ředitelem sousední Thomayerovy nemocnice našli cestu, která odstraní duplicity jak v medicíně, tak v obslužných provozech.

Nový ředitel Vítko Právu řekl, že IKEM „je medicínsky i ekonomicky stabilní a nepočítá se žádným zadlužením“.

Právo

Ohodnoťte tento článek!