V čele KKN usedne Horák, jako krizový manažer

křeslo, výpověď

Novým generálním ředitelem Karlovarské krajské nemocnice byl jmenován Zdeněk Horák, bývalý ředitel nemocnice v Prostějově a Přerově. Jeho hlavním úkolem je vyvést tři krajské nemocnice z hospodářské ztráty.

Horák by se měl své nové funkce ujmout co nejdříve, ihned po ukončení nynějšího pracovního poměru. „Vybrali jsme Horáka především proto, že má zkušenosti s řízením větších nemocničních komplexů a při vzájemných jednáních jsme bez výhrad akceptovali jeho vizi práce v KKN. Stejně tak on přistoupil na naše podmínky zachování úrovně zdravotní péče, zlepšení ekonomiky KKN a její stabilizaci,“ uvedl karlovarský radní pro zdravotnictví Václav Larva.

Horák v současnosti působí jako výkonný ředitel Euroclinicum Praha. Tedy společnosti, která je dceřinnou firmou PPF Healthcare. Patří tak do velké podnikatelské skupiny PPF nejbohatšího českého miliardáře Petra Kellnera.

Euroclinicum vlastní řetězec zdravotnických zařízení po celé republice. Nemocnici v Praze-Vysočanech a ve Zlíně, polikliniky v Ústí nad Labem, Přelouči, Českých Budějovicích, Pardubicích a ve Slaném.

Ve funkci minimálně rok

Představenstvo se rozhodlo nového generálního ředitele jmenovat bez výběrového řízení, aby ušetřilo čas. Podle Larvy by měl krizový manažer řídit nemocnici nejméně rok, spíše ale déle. Hlavním úkolem nového ředitele KKN bude obrátit současný trend ztrátového hospodaření nemocnic.

Nemocnice má vážné finanční potíže. Dluží dodavatelům už 350 milionů korun, částka se rychle zvyšuje a chybí jí peníze v hotovosti. Řada firem netrpělivě čeká na zaplacení faktur už od loňského října a posílá na ředitelství nemocnice důrazné upomínky a výzvy k uhrazení pohledávek. Hrozí, že jinak přestanou léky a materiál dodávat.

Právě kvůli ztrátě hospodaření byl odvolán bývalý generální ředitel Jiří Fojtík. Podle něj ale není reálné při současném stavu plateb od pojišťoven, kdy krajské nemocnice dostávají až o třetinu nižší platby za stejné výkony, udržet hospodaření nemocnic vyrovnané, aniž by se musely omezovat některé obory.

Doktoři: nic o něm nevíme

Hnutí Doktoři se k jmenování Horáka do čela nemocnice příliš nevyjadřovali. „My o něm nic nevíme, neznáme ho. Vydáme nějakou tiskovou zprávu až zjistíme, co je vůbec tato osoba zač,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz bývalá radní pro zdravotnictví Berenika Podzemská.

Byli to právě Doktoři, kdo po celou dobu požadoval vypsání výběrového řízení. „Jmenování krizového ředitele se nám jeví problematické i z toho důvodu, že přesně tuto funkci měl i pan Fojtík. Zda to bylo správné rozhodnutí nicméně ukáže čas,“ dodala Podzemská.

Ohodnoťte tento článek!