V čele ostravské FN je Svatopluk Němeček

Ředitelem ostravské fakultní nemocnice se včera stal dosavadní ředitel Bohumínské městské nemocnice Svatopluk Němeček, který uspěl v konkurzu. Na nové místo nastoupí v pátek…

Ostrava – Nahradí dosavadního ředitele zdravotnického zařízení Karla Pustelníka, který byl včera odvolán. Němeček řekl, že se chce nejprve důkladně seznámit s chodem nemocnice.

„Budu se seznamovat s lidmi, s jednotlivými systémy řízení, to znamená finančním, marketingovým či sledováním spokojenosti pacientů,“ podotkl Němeček. Dodal, že postupně se chce seznámit také s jednotlivými klinikami a jejich pracovníky.

Pustelník řídil zdravotnické zařízení od roku 2000 až dosud, s výjimkou zhruba půlročního působení na postu ekonomického náměstka někdejšího ministra zdravotnictví Jozefa Kubinyiho.

„Odcházím s čistým štítem. Nemocnice je personálně a ekonomicky stabilizovaná. Za první pololetí máme kladný hospodářský výsledek asi 80 milionů korun. Domnívám se, že za mnou je kus dobré práce,“ řekl Pustelník.

V souvislosti s Němečkovým příchodem se na veřejnosti objevily spekulace, že mu k výhře v konkurzu pomohla stranická příslušnost. Také odcházející ředitel zcela nevyloučil, že politika mohla při výběru ředitele sehrát roli, Němeček to ale odmítá.

„Nemyslím si to, bylo tam více lidí se stranickou příslušností. Myslím si, že stranická příslušnost by neměla být plusem, ale ani nikoho handicapovat,“ uvedl Němeček. Dodal, že komise byla navíc značně velká na to, aby ji bylo možné politicky ovlivnit.

Třiatřicetiletý Němeček absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Poté působil jako sekundární lékař na interním oddělení v Bohumíně, kde získal rovněž atestaci interního lékařství.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Fakultní nemocnici s poliklinikou v Ostravě čekají změny

Od roku 2000 působil dva a půl roku jako zdravotní rada Okresního úřadu Karviná. Od poloviny roku 2002 pak zastává funkci ředitele bohumínské nemocnice. V současnosti dokončuje studium MBA v oblasti zdravotnictví.

Nemocnice má zhruba tři tisíce zaměstnanců. Ročně je v ní hospitalizováno necelých padesát tisíc lidí a ambulantně ošetřeno zhruba další 650 tisíc.

Moravskoslezský deník

Dr.Milada Krátká

Bývalý ředitel Pustelník prohlašuje, že odchází s čistým štítem. Pokud se obdobným způsobem manažersky chovají i ostatní ředitelé nemocnic, není se co divit, že rok co rok se budou sypat peníze do zdravotnictví a stále jich bude málo. Zpráva z Nejvyššího kontrolní úřadu zjistila, že v letech 2000 až 2003 uzavřel ředitel s „čistým štítem“ smlouvy na zdravotnický materiál, léčiva a zdravotnickou techniku v hodnotě přesahující více jak 1 miliardu korun, aniž by se někdo obtěžoval vyhlásit veřejnou soutěž. Jenom pro čtenáře připomínám, že v této nemocnici rovněž působil bývalý ministr Kubynyi, který v loňském roce s Pustelníkem kritizoval netransparentnost zdravotnictví a lobistické vztahy. Odvolal za to například ředitele z IKEMu.

Ředitel Pustelník dokonce uzavřel smlouvy s uchazeči veřejných zakázek, kteří neměli kvalifikační předpoklady a tímto způsobem se rozdalo z nemocnice více jak 118 mil. korun. Ze zprávy NKÚ je rovněž kritika, že na některé kliniky byly prostřednictvím tří soukromých subjektů distribuovány léky, které nebyly dodávány přes nemocniční lékárnu. Vzhledem k množství odebraných léků se tak snížil příjem nemocnice minimálně o 1 milion korun.

Kdyby tyto zjištěná fakta vyplula na veřejnost u jiných nemocnic, za vlády Kubynyiho, mnozí z nás si umějí představit, jak by s nimi Kubynyi rychle skončil.

Proto v dnešním článku, který se zamýšlí, zda je jde o stranickou příslušnost, či nikoliv, mě to přijde trochu absurdní. A tvrzení, že někdo odchází s čistým štítem, mě nepřijde zcela adekvátní k zjištěné kontrole NKÚ.

V čele ostravské FN je Svatopluk Němeček
Ohodnoťte tento článek!