V čem je problém?

Titulní obrázek

Zahraniční hostující lékař, který v ČR působí pouze krátkodobě, musí zůstat členem lékařské komory ve své zemi a v Česku je pouze registrován a neplatí žádné komorové příspěvky…

Evropské zákonodárství zná pojem tzv. usazeného a hostujícího lékaře v cizí zemi. Naše legislativa ne.

Usazený zahraniční lékař v České republice musí být členem České lékařské komory, ale nemusí být členem lékařské komory ve své zemi.

Zahraniční hostující lékař, který v ČR působí pouze krátkodobě, musí zůstat členem lékařské komory ve své zemi a v Česku je pouze registrován a neplatí žádné komorové příspěvky.

„Tyto dva pojmy – usazený a hostující lékař – musíme včlenit do českého zákonodárství o zdravotnictví. Tak vyhovíme požadavkům Evropské unie,“ řekl včera Právu prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Související články:
Rath: může za to Klaus. Hrad to vidí opačně
Česko je vinno, řekl evropský soud
EU: Šikanujete cizí lékaře

Dodal, že rozhodnutí Evropského soudního dvora v tuto chvíli pro české ani zahraniční lékaře v podstatě neznamená vůbec nic. Čeští lékaři, kteří budou dlouhodobě pracovat v zahraničí, musí být členem tamní lékařské komory, ale v ČR mohou být pouze registrováni.

„Povinné členství v České lékařské komoře soudní dvůr nezpochybnil. To je v Evropě poměrně běžné. Má ho zavedeno např. Rakousko, Polsko, Maďarsko, Německo, Francie a další země. Naopak nepovinnou registraci má Velká Británie,“ řekl Kubek.

Právo

V čem je problém?
Ohodnoťte tento článek!