V českobudějovické nemocnici funguje nová perinatologická stanice

V českobudějovické nemocnici funguje nová stanice perinatologie, která umožní být matkám a novorozencům stále spolu. Je součástí moderního objektu porodnice a neonatologie otevřeného loni v říjnu. Jeho vybudování stálo přibližně 210 milionů korun.

ČTK to řekla mluvčí nemocnice Ivana Kerlesová. Stanice je na gynekologicko-porodnickém oddělení.

Perinatologie je obor lékařství zabývající se problematikou zdravého vývoje dítěte těsně po porodu. „Díky nové stanici zůstávají matka i dítě v jednom objektu nové budovy porodnice a neonatologie a dělí je od sebe pouze dvě podlaží,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice Petr Sák.

Zhruba polovina nové jednotky s 26 lůžky bude sloužit ženám s rizikovým těhotenstvím. Druhá je pro matky, jejichž děti lékaři umístili do péče neonatologického (novorozeneckého) oddělení a ony je z různých, například zdravotních důvodů, nemohou zatím doprovázet.

Matka podle Sáka pouze sjede výtahem a hned je u svého dítěte. Jakmile to situace dovolí, přechází matka na neonatologické oddělení, kde již tráví čas se svým potomkem, i když je umístěný v inkubátoru. „Celá stanice je tedy koncipována tak, abychom umožnili co nejdříve styk a kontakt matky s novorozencem. A to i v případech, kdy to dosud nebylo možné,“ uvedl Sák. Dříve byla praxe taková, že matka byla hospitalizována například v porodnici ve Strakonicích a dítě na neonatologii v Českých Budějovicích.

Lékaři jihočeských porodnic přivedli loni na svět 6549 dětí, což bylo o 203 více než v roce 2014. Všechna problematická těhotenství směřovala na specializované pracoviště v Českých Budějovicích. Dětí s porodní váhou do 1000 gramů se loni narodilo 42, z toho 38, tedy 90 procent v českobudějovické nemocnici. „Nelze zcentralizovat 100 procent rizikových porodů, ale je smutné, že 58 dětí bylo po porodech převezeno do českobudějovického centra. Došlo tak v mnoha případech ke zbytečnému odloučení matky a novorozence a dalšímu zatížení dítěte, kterému by šlo předejít porodem přímo v centru,“ uvedl primář.

Nemocnice České Budějovice, a. s., patří se svou lůžkovou kapacitou 1450 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region. V Nemocnici České Budějovice je ročně hospitalizováno kolem 53.000 pacientů. Lékaři zde provedou více než 32.000 operačních zákroků a téměř 660.000 ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. V roce 2015 se zde narodilo 2267 dětí.

Ohodnoťte tento článek!