Přejít na obsah

V Česku dnes začíná očkování proti prasečí chřipce

zpět
23.11.2009
injekce, vakcína, očkování
zvětšitinjekce, vakcína, očkováníZdroj: i.ehow.com

injekce, vakcína, očkování | Zdroj: i.ehow.com

 

Tento týden v Česku začíná očkování proti prasečí chřipce. Vláda minulý týden rozhodla, že vakcínu dostane téměř milion lidí, do Česka už bylo přivezeno 95.000 dávek. Podle hlavního hygienika Michaela Víta se virus od dubna příliš nezměnil, takže účinnost vakcíny je vysoká.

Nejprve budou naočkováni chronicky nemocní pacienti, poté vybraní zdravotníci. Po změně v dávkování vakcín, o níž rozhodla vláda, dostane většina lidí namísto dvou dávek jen jednu, díky tomu může být očkován větší počet lidí. Dvě dávky jsou určeny pacientům se špatnou imunitou, pacientům po transplantaci a na umělé ledvině.

O desítky tisíc se má navýšit i počet lidí určených k očkování kvůli zajištění chodu státu v případě pandemie. Vakcínu dostanou například lidé zajišťující dopravu, energetiku, vodní hospodářství, pracovníci správních orgánů krajů, členové krizových štábů a bezpečnostní rady státu. Pro dalších 2,5 milionu lidí jsou připravena antivirotika.

Podle Víta přijde do Česka epidemie na začátku prosince. Minulý týden, kdy stonalo podle statistik 1820 lidí na 100.000 obyvatel, byl zaznamenán nárůst akutních onemocnění dýchacích cest o 20 procent a chřipek o 120 procent.

Statistiky se počítají podle hlášení lékařů, ne všichni nemocní však ordinace navštíví. Na prasečí chřipku už se z kapacitních důvodů netestují všichni nemocní a nachlazení, podle Víta už kmen prasečí chřipky převažuje nad sezonní chřipkou.

Na prasečí chřipku zemřeli v Česku dosud zřejmě čtyři lidé. V nemocnici ve Valašském Meziříčí v neděli zemřel pětačtyřicetiletý cizinec nakažený tímto virem. S největší pravděpodobností byl důvodem jeho úmrtí právě virus H1N1, u muže nebyla prokázána žádná jiná nemoc, uvedl mluvčí nemocnice.


Komentovat článek: V Česku dnes začíná očkování proti prasečí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V Česku dnes začíná očkování proti prasečí…

Komentáře

dalších 5 komentářů
bretislav zatloukal Už jste někdo začal očkovat?  | 24. 11. 2009 10:49

Nemohu očkovat. 1) Nemám ještě seznam potenciálních očkovanců od žádné ZP. 2) Mám jen jednoho zájemce - hluchoněmou, debilní paní a ta zatím nemá nárok.

člověk medializovaná chřipka mimo normální fakta ?  | 23. 11. 2009 15:04

Na podzim převažovala běžná virová respirační onemocnění. Chřipka přicházela později. Běžně se na ní nechával očkovat ten, kdo měl zájem- a na doporučení lékaře/ z pracovních důvodů-nemohl si dovolit stonat-tzv. zavřít svůj krám,vážně nemocní, / a dále podle svých zkušeností , zda mu to pomohlo, měl nějaké reakce. Nikdo nikoho nenutil, vakcína si vyráběla každý rok, tak to asi mělo nějaký význam. Celosvětová pandemie "nějaké" chřipky se očekávala už dlouho.Ostatně se hodně cestuje, je migrace obyvatel.A teď se to prostě řeší, tak jak to současná medicína, zdravotní systémy, farmaceutičtí výrobci nabízejí. A že se to sleduje v médiích? Je lepší to mediálně nesledovat ? Potom ten česnek a cibule,kyselé zelí,v našich podmínkách, jako generačně předávanou zkušenost to zná snad každý.

vopvoďák podle nejlepšího vědomí a svědomí očkovat nemohu  | 23. 11. 2009 12:24

a kdo to od.ere,když přijdou komplikace a nežádoucí účinky ev.poškození po očkování??! No dochtor-to bude žalob a placení odškodnění!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné