V Česku se zřejmě vyskytl dvanáctý případ nemoci šílených krav

V Česku se zřejmě vyskytl dvanáctý případ nemoci šílených krav. Postižená kráva se narodila v lednu 2000 v zemědělském družstvu Horní Kalná na Trutnovsku. Později byla prodána spolu se sedmi dalšími kusy do podniku Agro Český Ráj Všeň. Výsledky rychlých testů musí potvrdit kontrolní vyšetření…

PRAHA – Jeho výsledek očekává Státní veterinární správa příští čtvrtek, sdělil mluvčí SVS Josef Duben.

Veterináři přijali obvyklá opatření, mezi něž patří zákaz přesunu zvířat z postižených chovů. Nyní vyhledávají vrstevnice nemocné krávy, které bude nutné utratit a vyšetřit. Podle ústředního ředitele Josefa Holejšovského SVS počítá s tím, že u vysokobřezích krav je možné nechat je do tří měsíců otelit.

Nakažená kráva začala mít obtíže po porodu koncem května. Hubla, odmítala přijímat potravu a byla v celkovém útlumu. Toto pondělí byla naposledy vyšetřena a v úterý odeslána na nutnou porážku. Zemědělský podnik Agro Český Ráj Všeň ji choval ve stáji ve Vyskeři.

Česko vyšetřilo od počátku roku 2001 na nemoc šílených krav (BSE) 590.000 kusů skotu. Za letošní rok bylo prověřeno 90 tisíc dobytčat. Poslední případ se objevil na počátku května. První kus nakažený BSE veterináři zjistili v červnu 2001.

Veterinární správa poté nařídila na nemoc testovat veškerý poražený skot

starší 30 měsíců.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!