Přejít na obsah

V Česku už jsou vakcíny pro tuto chřipkovou sezonu

zpět
29.8.2011
chřipka, virus
zvětšitchřipka, virusZdroj: www.health-niche.com

chřipka, virus | Zdroj: www.health-niche.com

 

Do Česka dorazilo prvních 300.000 dávek vakcín pro tuto chřipkovou sezonu, sdělil ČTK výrobce. Loni se očkováním chránilo pět procent Češek a Čechů, průměr EU je 22 procent.

Podle Světové zdravotnické organizace se má proti chřipce očkovat 30 procent obyvatel, mezi seniory a lidmi s chronickým onemocněním 75 procent. Očkování začíná v půli září, ideální čas je v říjnu, řekl ČTK docent Rastislav Maďar.

Vláda doporučila zdravotním pojišťovnám, aby vakcínu platily nejen seniorům a lidem se zdravotním zatížením, ale všem dospělým. V epidemii onemocní v Česku kolem milionu lidí, zemře 1500 až 2000.

„Chřipka není banální viróza. První těžká infekce může být i poslední,“ varoval Maďar, který je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a také garantem sítě očkovacích center. Chřipka patří podle něj k největším zabijákům ze všech nemocí, proti kterým se dá chránit očkováním.

Chřipkový virus se stále mění, proto je nutno pro každý rok vyrobit vakcínu nového složení podle typu, který se v nadcházející sezoně očekává. Moderní vakcíny jsou podle Maďara bezpečné a mají minimum vedlejších účinku. Vakcína obsahuje mrtvý neaktivní virus, nedá se z ní nakazit. Je účinná dva týdny po aplikaci. V těle způsobí, že virus chřipky sice napadne buňku, ale už se nešíří do dalších buněk, naopak v původní buňce zanikne, popsal šíření viru lékař.

Dostupné bývají různé typy vakcín, z nich vakcína vyráběná v Česku je vhodná i pro lidi alergické na vaječné bílkoviny. Vyrábí se na tkáňových kulturách, neobsahuje vaječné bílkoviny, antibiotika ani konzervanty.

U dětí podle průzkumu snižuje očkování počty opakujících se infekcí dýchacích cest až o 38 procent a absence ve škole až o 70 procent. U lidí v produktivním věku snižuje nemocnost na chřipku a chřipce podobné infekce pětinásobně, počet absencí v práci až o 43 procent. U lidí se zdravotním zatížením sníží počet onemocnění dýchacích cest až o 56 procent, počet hospitalizací kvůli chřipce a zápalu plic až o 50 procent, riziko komplikací jako mrtvice až o 23 procent a riziko úmrtí až o 70 procent, shrnul Maďar.


Komentovat článek: V Česku už jsou vakcíny pro tuto chřipkovou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné