Přejít na obsah

V Česku vznikne první klinika tradiční čínské medicíny

zpět
26.8.2013
akupunktura, čínská medicína, Čína, alternativní medicína, historie
zvětšitakupunktura, čínská medicína, Čína, alternativní medicína, historieZdroj: wikimedia.org

akupunktura, čínská medicína, Čína, alternativní medicína, historie | Zdroj: wikimedia.org

 

Fakultní nemocnice v Hradci Králové plánuje během jednoho roku vybudovat kliniku tradiční čínské medicíny. Bude první v Česku, nejprve se zaměří na akupunkturu, napsal páteční deník Dnes. Hradecká nemocnice podepsala dohodu s čínskými lékaři, její ředitel Roman Prymula se zúčastnil návštěvy ministra zdravotnictví Martina Holcáta v Číně.

„Rádi bychom to zvládli do roka,“ řekl deníku Prymula. Představa je podle listu taková, že nejprve by klinika využívala možností akupunktury, a to hlavně u léčby bolesti. Mohly by se tak ušetřit peníze snížením dávek anestetika u operací. Postupně by k akupunktuře přibývaly i další prvky z tradiční čínské medicíny. „Tady bude záležet na tom, jak rychle se nám podaří sehnat odborníky,“ řekl Prymula.

Hradecká fakultní nemocnice podepsala smlouvu o spolupráci s Univerzitou tradiční čínské medicíny v Šanghaji a vědecký tým expertů složený z odborníků z obou zemí bude nyní vybírat priority, na nichž budou společně pracovat. Čínští lékaři mají v Česku školit české kolegy v tradiční čínské medicíně, zároveň se od nich mají sami učit.

Od listopadu tak bude mít tým asi deseti lékařů z Číny stáž v dětském kardiocentru pražské Fakultní nemocnice Motol, která podepsala memorandum o spolupráci s Pekingskou dětskou nemocnicí. Holcát v rámci cesty také podepsal memorandum o porozumění se zdravotním úřadem města Šanghaj. Čína by od Česka ráda okopírovala model praktických a ambulantních lékařů, který v zemi není, takže i banality řeší přetížené nemocnice, píše list.


Komentovat článek: V Česku vznikne první klinika tradiční čínské…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V Česku vznikne první klinika tradiční čínské…

Komentáře

další 4 komentáře
jirka Není první...  | 28. 08. 2013 12:08

.....A zdravotni pojistovny ... a farmacie....

eva vyšínská super  | 26. 08. 2013 22:07

Tenhle nápad je super a fandím tomu sama pracuji jako psychoterapeut ,léčitelka a kartářka k těmhle věcem mám velmi blízko vím co to je pro pacienta ,když se spojí víra pacienta s alternativní ale i lékařskou cestou tak je to doma:)

Hana Není první...  | 26. 08. 2013 15:40

... spousta lékařů a praktiků TČM, několik škol i pár klinik už tady dávno je. Jen je nezaštiťuje zdravotnické zařízení západního typu jako teď - musí se oficiálně vykazovat jako maséři nebo poradci zdravého životního stylu. Taky jsem zvědavá na to, co řekne Sysifos :-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné